1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
2 years ago
11

A 9-yard roll of white paper costs $1.98. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
lozanna [386]2 years ago
4 0

Answer:

$0.22

Step-by-step explanation:

divide $1.98 by 9 to get the unit price

You might be interested in
If the length of the legs of a right triangle are 5 meters and 7 meters, what is the length of the hypotenuse to the nearest ten
TEA [102]

Answer:

8.6 meters

Step-by-step explanation:

a² + b² = c²    means        leg² + leg² = hypotenuse ²

5² + 7² = hypotenuse²

25 + 49 = hypotenuse²

74 = hypotenuse ²

\sqrt{74} = hypotenuse

8.6 = hypotenuse

6 0
2 years ago
Find the value of this expression if x = 3.<br> x2 + 3/X
Elden [556K]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
The difference of x and 18 is greater than or equal to -12<br><br>its a inequality question
slavikrds [6]

Writing the word problem as an equation you get:

x - 18 ≥ -12

Now to solve for x:

Add 18 to both sides of the inequality:

x ≥ -12 + 18

Simplify:

x ≥ 6

6 0
2 years ago
Determine if the direction that this parabola opens
kondor19780726 [428]
It's going to be going up. That means the answer is b.

Hope this helped☺☺
7 0
3 years ago
After you complete your survey of students reported heights at your school, you discover that your sample is biased. Exactly 10%
Readme [11.4K]
What we can say with a good deal of certainty is that our sample is biased towards the higher spectrum and that the real value of the mean for our population is lower than the obtained value of our sample. If this is true, we should expect for the standard deviation to be higher than in the population. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the distance between the points (4,7) and (4,-5)?
    13·2 answers
  • Paperback book cost $0.50
    11·2 answers
  • I need help on how to solve this!
    8·2 answers
  • Ariel has already spent 79 minutes on the phone and she expects to spend 4 more minutes with every phone call she routed. In all
    7·1 answer
  • A local grocery store is advertising a discount of 20% off a large bag of peaches, which normally costs $5.
    9·2 answers
  • F(x). - graph with a line going through (-2.8) and (-4,0)
    13·1 answer
  • The width of a rectangle is 4 feet and the diagonal length of the rectangle is 13 feet. Which measurement is closer to the lengt
    8·1 answer
  • Help Please it's urgent!!!
    9·2 answers
  • ⚠️⚠️NEED HELP WILL GIVE 10 BRAINLY ⚠️⚠️<br><br> ⚠️⚠️PLEASE HURRY ⚠️⚠️<br><br> ⚠️⚠️DO 29,30⚠️⚠️
    11·1 answer
  • Please help me with this
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!