1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
3 years ago
11

A 9-yard roll of white paper costs $1.98. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
lozanna [386]3 years ago
4 0

Answer:

$0.22

Step-by-step explanation:

divide $1.98 by 9 to get the unit price

You might be interested in
What is the equation for the line?
Makovka662 [10]
What line kkkkkkkkkkkkkk

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?
alexgriva [62]

Answer:

x = 84

Step-by-step explanation:

If you add up all of the internal angles in ANY pentagon it will be 540, so

x = 540 - (131+108+107+110)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find all solutions in the interval [0, 2π).
jekas [21]
First you must know that for remarkable angles: cos (0) = 1, cos (π) = - 1, cos (π / 2) = 0, cos (3π / 2) = 0, cos (2π) = 1. Then, by simple substitution in the given formula, you can find the solutions of x. Which for the interval [0, 2π) are: x = π, x = pi divided by two and x = three pi divided by two.Attached solution.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please I need your help
Svetllana [295]

Answer:

249mm

Step-by-step explanation:

You find volume of the overall figure- 11 x 3 x 13= 429

Then find volumes of missing parts of overall complete figure and subtract from the overall volume....

5 x 4 x 3= 60

429-60=369

-------------------------------------

8 x 5 x 3= 120

369-120= 249

Hope this helped!! Hope you got it- please leave a rating and mark as Brainliest. Thank You :) (I really want to go to sleep right now, would have explained further, sorry)

8 0
4 years ago
A charity organization had to sale 18 tickets to their fundraiser Just to cover necessary production cost.They sold each ticket
Harman [31]

A charity organization had to sale 18 tickets to their fundraiser Just to cover necessary production cost.They sold each ticket for $45.Let y represent the net profit in dollars when they have sold x tickets

Which of the following information about the graph of the relationship is given?

Choose 1 answer:

A

Slope and x-intercept

B

Slope and y-intercept

C

Slope and a point that is not an intercept

D

x-intercept and y-intercept

E

y-intercept and a point that is not an intercept

F

Two points that are not intercepts

Answer:

A. Slope and x-intercept

Step-by-step explanation:

We are told that each Ticket cost $45 , so the number of ticket sold should be multiplied by the cost of 1 ticket , Also; we were informed that x tickets were sold, this implies that the amount will be $45 multiplied by x , which is $45x. To find the profit (y) , then we must find the cost of 18 tickets which will give us the cost price and then subtract it from the selling price ($45x).

NOW:

Given that :

a charity organization had to sell 18 tickets

and one ticket cost for $45

Then 18 tickets = $45 × 18 = $810

Let y represent the net profit in dollars when they have sold x tickets

So : y = 45 x - 810

Relating the above equation with equation of a straight line  y = mx +c ,

where :

m and c = the numbers on the gradient line   ; &

y = slope

x =  intercept where the graph crosses y - axis

Thus; the information given is the :Slope and x-intercept

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the form of 2,000,947
    12·1 answer
  • How many ways can you stack 77 books into equal piles?
    9·1 answer
  • A building across the street casts a shadow that is 24 feet long. your friend is 6 feet tall and casts a shadow that is 4 feet l
    8·1 answer
  • A box of cereal was marked down $0.72. if it usually costs 3.60 what is the discount of percent
    5·1 answer
  • What is the value of X
    15·2 answers
  • (14 points)
    7·1 answer
  • (3x-60)° or (x+50)° please help.
    11·1 answer
  • Aulo uses an instrument called a densitometer to check that he has the correct ink colour.
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!! Please?
    13·1 answer
  • The complex solutions of which equation have a real component of 4?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!