1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olya-2409 [2.1K]
3 years ago
8

Solve for the variable. 6x-5=12

Mathematics
1 answer:
azamat3 years ago
3 0

Answer:

6x-5=12 +5

6x=17 :6

x=2.8333333333

Step-by-step explanation:

prove me wrong

You might be interested in
Write the number 3,2 and 8 in a addition sentence. Show two more ways to find the sum
Kisachek [45]
1.(3 + 2) + 8

2.5 + 8
4 0
3 years ago
Can someone help me with this problem? 3 + (-7 + y)
Tomtit [17]

Answer:

it should be  -4+y

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression if m = – 4, n = 1, p = 2, q = –6, r = 5, and t = -2.<br><br> |3r + 6m
fgiga [73]

Answer:

m=4,2=9, and r=. (Examples 1-6). 1. 3+ m 7. 2. z-m 5. | 3. 12r 2

8 0
3 years ago
Lin solved the equation 8 (x - 3) +7= 2x (4 - 17) incorrectly.
svet-max [94.6K]

Answer:

Her final answer should have been x = 1/2.

Step-by-step explanation:

Her 2 errors were that she didn't distribute the 2x to both 4 and -17 and that she made the 13 positive instead of negative when she added 4 and -17 together.

Correct solution:

8(x-3)+7=2x(4-17)

8x-24+7=8x-34x

-17=-34x

The negatives on both sides cancel each other out

x = 1/2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the percent of increase from 15 to 20
ANEK [815]
I think it might be 25%
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • How many seconds are there in 35 minutes?
    13·2 answers
  • A unit fraction is a fraction with a numerator of 1. What is the greatest unit fraction that you can plot on a number line betwe
    7·1 answer
  • Evaluate the following [7]-[9-3]
    9·1 answer
  • What is point N in this triangle called?
    10·1 answer
  • Bob wants to attend a four-year college that has an annual tuition of $10,100. Bob has saved $11,300 for college. Bob is going t
    15·1 answer
  • D. car B was 5 miles east of car A
    5·1 answer
  • The functions f and g are defined as follows.
    14·1 answer
  • What is that answer from numbers 1-4 and what how you got it please thank you
    14·1 answer
  • Please help <br><br> a<br><br> b<br><br> c<br><br> or d
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!