Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
you reduce the fraction to get the scale factor. so 8/12 reduces down to 2/3 which is the scale factor
Answer: 8n
Let's simplify step-by-step.
(2(n+1)−1)2−(2n−1)2
Distribute:
=4n2+4n+1+−4n2+4n+−1
Combine Like Terms:
=4n2+4n+1+−4n2+4n+−1
=(4n2+−4n2)+(4n+4n)+(1+−1)
=8n
Answer:
![m = \frac{4}{5}](https://tex.z-dn.net/?f=m%20%3D%20%20%5Cfrac%7B4%7D%7B5%7D%20)
Step-by-step explanation:
The slope of a graph is also known as its gradient, which is the steepness of the graph.
If we are given two points on the line, we can find the slope by taking rise/ run, which is the ratio of the change in y-coordinate against the change in the x-coordinate. This can also be written as a formula:
![\boxed{slope = \frac{y1 - y2}{x1 - x2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cboxed%7Bslope%20%3D%20%20%5Cfrac%7By1%20-%20y2%7D%7Bx1%20-%20x2%7D%20%7D)
☆ (x₁, y₁) is the first coordinate and (x₂, y₂) is the second coordinate
In this question, we are given the equation of the line. This equation is already in the slope-intercept form (y= mx +c) since the coefficient of y is 1 and all the other terms are on the other side of the equal sign. In the slope-intercept form, m is the slope while c is the y-intercept.
m= ⅘ since the coefficient of x is ⅘ in the given equation (when the equation is in the slope-intercept form).
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
The answer is (32/100)-(8/25 )