1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aniked [119]
2 years ago
11

The value of a ratio is __________.

Mathematics
1 answer:
Korolek [52]2 years ago
6 0

Answer:

B.

Step-by-step explanation: The value of a ratio is the quotient of the two quantities in the ratio.

You might be interested in
C=5p+215 for p the formula c=5p + 215 relates c, the total cost in dollars of hosting a birthday party at a skating rink,to p, t
Nezavi [6.7K]
<span>
it should be 17, people 
</span>
5 0
3 years ago
HELP ME PLZZ I NEED HELP WITH THIS!!
BigorU [14]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
It takes Martin 1 hour to ride 65 miles, 2 hours to ride 130 miles and 3 hours to ride 195 miles. How far does he travel in 1 ho
iren [92.7K]

Answer:

65 miles

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Vikas is the head of student council this year at his high school in London. He is responsible for planning the annual graduatio
Naily [24]

Answer:

C = 600 + 50s

Step-by-step explanation:

The students are planning to visits the Canada's wonderland. The students will spend a full day at the park.

The entry fee for each student is $50 and the bus cost is $600. Each student will pay $50 for entry into the park.

Let

the number of student  = s

cost of the trip = C

Relating the variable C and s

The total amount of money the student will pay for entry fee = 50 × s = 50s

Therefore, cost of the trip can be expressed as follows

C = 600 + 50s

8 0
3 years ago
Is your received a $15,000 loan from the bank after six years she owes the bank 5000 in interest what was Angie’s interest-rate
pishuonlain [190]

Answer:

it would be 3.33%

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 9 less than the product of 37 and x
    9·1 answer
  • Who’s some good nice people that want personal help with math
    10·1 answer
  • MATH PLEASE HELP 15PTS!!!
    6·1 answer
  • Which Statement is true about this right angle?
    14·1 answer
  • Brock is a plumber. He charges a flat rate of $40 to visit a house to inspect it's plumbing. He charges an additional $20 for ev
    15·2 answers
  • What is the rate of change of the line that passes through the points (-3,-4) and (5,10)?
    9·1 answer
  • Find the value of x.
    8·1 answer
  • BRAINLY TO WHOEVER HELPS AND GETS IT RIGHT<br><br> ~no links pls~
    14·2 answers
  • A 4-- pounds bag of chocolate bars cost $16.24. What is the unit price
    12·1 answer
  • You deposit money into an
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!