1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
3 years ago
5

Simplify the expression. 6/7x - 8 - 4/7x - 8

Mathematics
2 answers:
shtirl [24]3 years ago
8 0
The answer to this is - 2(56x-1)/ 7x
Nina [5.8K]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

\frac{6}{7}x - 8 -  \frac{4}{7}x - 8 = \frac{6}{7}x -\frac{4}{7}x - 8 - 8\\\\=\frac{6-4}{7}x - 16\\\\=\frac{2}{7}x - 16\\

You might be interested in
Meg paid $9 for two tuna sandwiches. At the same rate, how much does Meg pay for 8 tuna sandwiches?
sasho [114]
She would pay 36 dollars

6 0
3 years ago
What is the area of this triangle ?!
fomenos

Answer:

35.

Step-by-step explanation:

To find the area, multiply the length and the width.

A = L x W

7 x 5 = 35

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Each letter represents a question answer
evablogger [386]

A. 2x+3x-6=10+4x

5x-6=10+4x

5x=16+4x

X=16

5 0
3 years ago
A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$25.96 What is the unit price of the pairs of gloves​?
Brilliant_brown [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

25.96/4 = 6.49

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help ASAP!!!!<br> Please show work thank you
tatyana61 [14]

Step-by-step explanation:

1. x² = V12²+16²

= V144+256

= V400

x² = 20

2. x² = V14²-11²

= V196-121

= V75

x = V25×3

= 5V3

3. x² = V9²-7²

= V81-49

= V32

x = V16×2

= 4V2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor x2 – 2x – 80.
    11·2 answers
  • A video game was originally priced at $20.it is on sale for 20% off.How much did you pay for the game?
    15·1 answer
  • Please help me with this page
    5·1 answer
  • Mrs. Dider had $75 to purchase supplies for a party. She bought 46 party favors and 63 cupcakes. Each party favor cost $0.75 and
    12·1 answer
  • jan typically earns $435 each week of which 78.30 withheld for taxes. what percent of jan's earnings are withheld each week solv
    6·1 answer
  • Rafael wants to buy a coat originally priced $150, but he cant afford more than $110. If Danilelle paid $100 for the coat, durin
    14·1 answer
  • I'm thinking of two numbers, 12 and another number. 12 and my other number have a GCF of 6 and a LCM of 36. What's the other num
    8·1 answer
  • You have 5 cups of fruit punch concentrate. The recipe calls for 3/4 cup of concentrate for one bowl of punch. how many bowls ca
    11·1 answer
  • PLEASE HELP I NEED IT TO PASS THIS CLASS
    11·2 answers
  • Can someone explain HOW to simplify this algebraic fraction, as in tell me why and what I need to do for each step : 1-n/n^2-1
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!