1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivahew [28]
3 years ago
10

3. Determine whether each relationship represents a function. Explain your reasoning.

Mathematics
2 answers:
topjm [15]3 years ago
5 0
In order for something to be a function, it has to pass the vertical line test, atleast in the standard coordinate plane. This is because a single x value can’t correlate with two separate y values. So the first one is not and the second one is
Murrr4er [49]3 years ago
5 0
It has to pass the vertical line passage
You might be interested in
Please help me with this problem
andrezito [222]

Answer:

I think it is -2

Step-by-step explanation:

I think but I do not know

6 0
3 years ago
Due in 5 mins!! FIND THE MISSING LENGTHS!!!!!
meriva
Since the shape is a square the sides are equal. Then we need to find x such that x * x = 169.
Sqrt(169) = 13
So x = 13
8 0
3 years ago
A mason is forming a rectangular floor for a storage shed.
Dmitry [639]

Perimeter is the lengths of the edges added up. And if the shape is a rectangle, there are 4 edges so we divide by 4. 44/4=11. each of the four sides are 11 feet long.

width=11

length=11

area=width*length=121

8 0
3 years ago
What is Best Buy out of 3 lbs for 1.89 or 5lbs for 2.49
vodomira [7]
1.89 / 3 = 0.63 per pound
2.49/ 5 = 0.498 per pound

answer 
<span>5lbs for 2.49 is the best buy</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What percent is 88 of 106
Tems11 [23]
What percent is 88 of 106?

88/106

88 ÷ 106 ≈ .83
.83 × 100 = 83
83%

83% is 88 of 106. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me on one math question thanks !
    10·2 answers
  • The number of miles Melody rides her bicycle, m, varies directly with the amount of time spent riding the bike, t. When Melody b
    12·2 answers
  • Use truth tables to show that the following statements are logically equivalent. ∼ P ⇔ Q = (P ⇒∼ Q)∧(∼ Q ⇒ P)
    12·1 answer
  • A family rents a truck to move from Buffalo to Chicago. The rental has a base cost of $29.95, plus an additional cost of $1.50 p
    13·1 answer
  • HELP HELP HELP LLEASE!!!!
    9·1 answer
  • HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLEASE
    14·1 answer
  • HELP. How long is the minor axis for the ellipse shown below?
    13·1 answer
  • Find the Missing Angles. (1 2 3 and 4)​
    15·1 answer
  • Please help with this, thank you.
    10·1 answer
  • Evaluate each expression if r=12 s= -4 t= -6<br> rs divided by 16
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!