1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
3 years ago
9

Classify each pair of numbered angles.

Mathematics
1 answer:
Semmy [17]3 years ago
4 0

Answer:

Linear Pair and then Vertical i belive.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
53x52 step by step plzzz
Zigmanuir [339]

Answer: here you go i tried my best

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Find the missing number.
DENIUS [597]

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

In the graph, there is a cycle of increasing and decreasing. First, the original circle increases by 25% into the new, larger circle. Then, the circle does back to its original size. So, to solve we can assign a value to the smaller circle, increase it by 25%, and then find what percentage brings this back to the original value.

It is easiest to assign the value of 100 because it is easy to work with. So, let's say the smaller circle is 100; this increased by 25% is 125. The next step is to find what percentage of 125 brings us back to 100. There are multiple ways to do this such as guess and check or proportions/fractions. Either way, the correct percentage is 20%. If you decrease 125 by 20% you get the correct value of 100. This means that the missing number must be 20%.

6 0
2 years ago
Pwease help i will give you brain thing if its correct ♡
Oliga [24]

Answer:

1. A, B, C, E

2.Im not sure I think A

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Each month your cell phone company charges you $ 50 for your plan plus 3 cents for each text you send. You have $ 140 budgeted f
pshichka [43]

Answer:

3000 text messages can be sent without breaking the budget.

Step-by-step explanation:

Since each month your cell phone company charges $ 50 for your plan plus 3 cents for each text you send, and you have $ 140 budgeted for cell phone expenses for the month, to make a determination about the number of texts you can send each month the following calculation must be performed:

(140 - 50) / 0.03 = X

90 / 0.03 = X

3000 = X

Therefore, 3000 text messages can be sent without breaking the budget.

7 0
3 years ago
The number of loaves of bread purchased and the total cost of the bread in dollars can be modeled by the equation c = 3. 5b. Whi
Allisa [31]

You can use the fact that number of breads purchased cannot be negative since a customer either buys them or not and usually do not sell to the shopkeeper.(if somehow they end up selling to shop owner, then yes that will go in negative, but we'll assume it is wrong in most cases as generally shop owners are there to sell stuffs).

The third table of values matches the equation and includes only viable solutions.

<h3>What is a viable solution here?</h3>

It is talking about those solutions which are seen in real world. As stated above, a customer either buys the bread or not, thus number of breads sold will be either positive or 0(in case of no selling). Thus, we cannot have number of breads as negative.

Such solutions which are correct in the real world context here are called here as viable solutions.

<h3>Checking one by one all the tables for them being matched with table and viability</h3>

For first table, the number of breads are in negative, thus it is not going to have viable solution.

For second table, we have:

b = 0 thus c = 3.5b = 3.5 times 0 = 0 which is correctly given in second column.

b = 0.5, thus c = 3.5b = 3.5 times 0.5 =1.75 which is correctly given.

b = 1, thus c= 3.5 times 1 = 3.5 which is correctly given

b = 2001.5 thus c = 3.5 times 2001.5  = 7005.25 which is not correctly given, thus wrong.

For third table, we have:

b = 0, thus c = 3.5 \times 0 = 0, correctly given in second column.

b = 3, thus c = 3.5 \times 3 = 10.5, correctly given.

b = 6, thus c = 3.5 \times 6 = 21, correctly given.

b = 9, thus c = 3.5 \times 9 = 31.5, correctly given.

Thus, the third table of values matches the equation and includes only viable solutions.

Learn more about purchasing to cost relation here:
brainly.com/question/13727919

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Carmine paid electrician x dollars per hour for a 5-hour job plus $70 for parts,. The total charge was $320. Which equation can
    13·1 answer
  • Taylor Starts Practicing Her Math Facts At 4:30. She Is Finished Practicing At 7:00.
    14·1 answer
  • What is the equations for f(x)?
    9·1 answer
  • The table shows the population of a school for the years 1992-2008. Year: 1992, 1994 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008. P
    7·2 answers
  • Taylor pays $5.25 for 0.5 yards of fabric. What is the cost per yard?
    11·2 answers
  • Brandon currently runs the mile in 6.8 minutes.
    13·1 answer
  • Find three consecutive integers whose sum is 57????
    15·1 answer
  • 20 POINTS
    14·1 answer
  • Estimate 349+388 then calculate the exact results without using a calculator ​
    12·1 answer
  • Can someone help me and explain what to do here?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!