1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elodia [21]
2 years ago
12

GUYSSSSSS!!!SOLVE IT WITH EXPLAIANTION​

Mathematics
1 answer:
denis-greek [22]2 years ago
6 0

Answer:

Marie Skłodowska Curie (born Maria Salomea Skłodowska (Polish: [ 7 November 1867 – 4 July 1934), was a Polish and naturalized-French physicist and chemist who conducted pioneering research on radioactivity. As the first of the Curie family legacy of five Nobel Prizes, she was the first woman to win a Nobel Prize, the first and the only woman to win the Nobel Prize twice, and the only person to win the Nobel Prize in two scientific fields. She was the first woman to become a professor at the University of Paris in 1906.[4]

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The dot plot below shows how many chocolate chips were in each cookie Lauren brought to school.
Marta_Voda [28]
8+9+10= 27 and 27 divided by 3 is 9. So the mean of the chocolate chips is 9
5 0
3 years ago
Confused on what to do
docker41 [41]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Sorry if I am wrong

it is kinda confusing

7 0
3 years ago
2.
lawyer [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

You multiply 14.1 times 14.1 and you get 198.81 which is the closest to 200

3 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
iris [78.8K]
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Harry works for a major sporting goods distributor. He earns a base salary of $30,000 per year and 5% commission on his sales. H
FrozenT [24]
Harry made $10,000 that the end of the year.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Match each quadratic equation with its solution set. arrowRight arrowRight arrowRight arrowRight
    15·2 answers
  • A bathtub is draining at a constant rate. After 2 minutes, it holds 28 gallons of water. Three minutes later, it holds 7 gallons
    7·2 answers
  • Succulent Citrus produces orange juice and orange concentrate. This year the company anticipates a demand of at least 13,000 qua
    8·1 answer
  • The intersection of two lines is a(n)<br> Geometry
    8·2 answers
  • CHANGE TO STANDARD FORM<br><br> y = -2/5x + 1/10<br><br> y = -3x
    10·1 answer
  • A function, f(x), represents the distance a car travels over time. The line tangent to the function at x=1 is y=0.6x+0.9. The li
    9·1 answer
  • Arush is reading a pop-up book. When the book is open to an angle of 105°, the wizard's wand is waving
    7·1 answer
  • A burrito costs $6.50 at a local restaurant.<br><br> Answer the questions below.
    14·1 answer
  • What is 5.316 ÷ 1.942 (long divison)
    8·2 answers
  • A 40-inch piece of rope is cut into 4 equal pieces. How long is each piece in feet?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!