1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
3 years ago
10

(3x-2y) (4x+3y) (8x-5y)​

Mathematics
1 answer:
scoundrel [369]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

  • (3x-2y) (4x+3y) (8x-5y)
  • (3x(4x+3y)-2y(4x+3y))(8x-5y)
  • (12x²+9xy-8xy-6y²)(8x-5y)
  • (12x²+xy-6y²)(8x-5y)
  • 12x²(8x-5y)+xy(8x-5y)-6y²(8x-5y)
  • 96x³-60x²y+8x²y-5xy²-48xy²+30y³
  • 96x³-52x²y-53xy²+30y³
You might be interested in
A welder is making a metal cube. The edges of the cube will each measure115 centimeters. What will be the surface area of the me
zepelin [54]
79,350 cm

Explanation:

115x115=13,225 (this is the area of one side)

13,225x6=79,350(a cube has 6 sides)
8 0
3 years ago
It takes 45 minutes or forty-five over sixty of an hour to cook a chicken. How many fourths of an hour is that?
lawyer [7]

Answer:3/4


Step-by-step explanation:60 minutes divided by 4 is 15. 3  15 minute increments is 45. 45 minutes is 3 /4 of an hour.


3 0
3 years ago
Give another name for RS.
Zigmanuir [339]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the line that has a slope of 4 and a y-intercept of -7?
pentagon [3]
Y=4x-7 think this is the answer
5 0
4 years ago
No dia da festança, bianca comprou dos pasteis por $5,20, duas maçãs do amor por $ 3,40 e dois refrigerantes por $7,60. Quanto b
atroni [7]

Responder:

$ 16,2

Explicação passo a passo:

No dia da festa, Bianca comprou os pastéis por US $ 5,20, duas maçãs do amor por US $ 3,40 e dois refrigerantes por US $ 7,60. Quanto bianca você gastou?

O valor gasto por Bianca é a soma de todos os itens que ela comprou:

Pastelaria = $ 5,20

Maçãs do amor = $ 3,40

Refrigerantes = $ 7,60

A soma da soma dá o valor gasto de Bianca:

Doces + Maçãs do Amor + Refrigerante

$ (5,20 + 3,40 + 7,60)

= $ 16,2

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the best estimate for the product of 289 and 7
    9·1 answer
  • What is the unit rate of 360 miles travled on 12 gallons of gasoline
    5·1 answer
  • The value of the guitar has been found to be -80y + 800, where y is the number of years since it was released. a. By how much is
    5·1 answer
  • A, B, and C are polynomials, where:
    10·1 answer
  • Help help help help help helps <br> PLEASE I NEED HELP I CANT FAIL THIS
    13·1 answer
  • Please help out. I do not understand at all.
    11·2 answers
  • Circle A has center of (4, 5), and a radius of 3 and circle B has a center of (1, 7), and a radius of 9. What steps will help sh
    12·2 answers
  • EXPERTSSSS HELP (q.5)
    7·1 answer
  • HELP ME PLEASE ANYONE FOR 20 POINTS
    11·2 answers
  • 15.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!