1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reil [10]
3 years ago
10

State sales tax y is directly proportional to retail price x.

Mathematics
1 answer:
jeka943 years ago
5 0
How am I supposed to know..... you think I'm smart.
You might be interested in
The difference of Ellen’s age and her sister Mary’s age is 4 years. Ellen is 5 years less than twice Mary’s age.
Paha777 [63]

Answer:

I believe the answer is 9 years old or 8 years old.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Xy + 3ey = 3e, find the value of y'' at the point where x = 0.
Katyanochek1 [597]

y might be 1 and I got that cuz 0y+3ey=3e and replace y with 1 and you get 0•1+3e•1=3e and to be honest it kinda looks like it makes sense

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I can’t find this answer, help me plss
Vinvika [58]

2) 7/4×(22–x) =0

soln

= 7/4×(22 –x) =0

= 1.75 ×22 –x =0

= x=38.5

9) 15x² /7 =8x²/5

soln

= 15x²×8x²=7×5

=120x^4 = 35

= x^4 =120–35

x^4 =85

6) 9x²/4–4=0

soln

=9x²/4–4=0

=2.25–4=0

=4–2.25=0

=1.75

<h2><em>sorry </em><em>I </em><em>know </em><em>that </em><em>much </em></h2>
8 0
2 years ago
mr richey bought 20 organizer books and 20 staplers for students. each stapler costs 3$. mr richey spent in total of 200$ for th
pantera1 [17]

Answer: $7

Step-by-step explanation: if a stapler cost $3, then 20staplers will cost $60

Amount left will be $200-60=$140

Cost of one organiser will be $140/20

That will be $7

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to f-7/g= h for f
gtnhenbr [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

f - \frac{7}{g}=h\\\\f =h + \frac{7}{g}

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The plot has an area of 78,125 square meters and is 125 meters wide. What is the length of the plot?
    7·2 answers
  • What is 2.81 rounded to the nearest hundredth
    7·2 answers
  • Carmen spent $18 on fruit at the grocery store. She spent a total of $45 at the store. What percentage of the total did she spen
    13·1 answer
  • You can mow 2 acres of your field in an hour and
    9·1 answer
  • (easy)
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP<br> 15 POINTS
    6·1 answer
  • An earthquake strikes in an isolated area is without food or water. Three crews arrive. One can dispense needed supplies and 35
    6·1 answer
  • What is the length of the hypotenuse?
    8·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • What type of association does the scatterplot appear to have?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!