1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
2 years ago
8

A 5-kilogram bag of cement costs $18.15. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Gnom [1K]2 years ago
3 0

Answer:3.63

Step-by-step explanation:because if we divide 18.15 by 5 is equal 3.63.

You might be interested in
Write an algebraic expression for the phrase the product of g and 4
Fudgin [204]

Product is the answer to a multiplication problem so we multiply g and 4.

4xg or 4(g). Or even simpler, you could do 4g.

hope it helps!

5 0
3 years ago
What is the area of the following circle
shtirl [24]

Answer: 25 pi

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Find the missing angles with reasons. plz quick it is due today
likoan [24]

Answer:

d = 64, e = 64, g = 55, f = 55

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me please? Maybe give the answers?<br><br><br><br><br><br>Thank you.
pishuonlain [190]

Answer:

Finding the missing number is fairly simple and can be done in a few short steps. I will show you using the 21 / __ fraction.

First, divide the included number by its corresponding number in the original fraction.

21 ÷ 3 = 7

To find what the denominator of this would be, multiply 4 by 7.

4 * 7 = 28

The fraction would be 21 / 28.

This works with both numerators and denominators. If you need more of the answers just ask in the comments.


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!! OFFERING LOTS!
OLga [1]

Answer:

55 because if u take the 6 and 3 and multiply then subtract 4 and whatever you get that's your answer same with the others

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Eric is painting the foyer of his home. It measures 6.5 feet by 4.2 feet, with a 9-foot ceiling.
    9·1 answer
  • What is this answer?? The answer I have is wrong??
    13·1 answer
  • Tyler wants to use $300 he has saved to buy a new guitar and join a music club. The guitar costs $140. The music club has a $25
    8·1 answer
  • Is -5 3/8 a rational or irrational number?
    10·1 answer
  • The diagram shows two congruent regular pentagons and part of a regular n-sided polygon A. Two sides of each of the regular pent
    6·1 answer
  • Idk anyone want 100 points?
    8·2 answers
  • Helpppppppppppp.......​
    12·2 answers
  • What is the perimeter of a square with a dimensions of (3x^2 +1)<br><br>Please help I need it ASAP.​
    13·1 answer
  • A ball shaped like a sphere has a radius of 5.4 cm . Which is the closest to the volume of the ball in cubic centimeters?
    6·2 answers
  • Pam and Erin are both planting gardens for their backyards. They want their gardens to be proportional. If pams garden has a len
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!