1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tema [17]
3 years ago
14

PLEASE HELPPPP!!! The number of songs Oliver has downloaded this year, divided by 12, is equal to 24. What is an equation that r

epresents this situation, and how many songs has Oliver downloaded?
A. 12d = 12: d = 1 song downloaded

B. 12d = 24: d = 2 songs downloaded

C. d/12 = 24: d = 288 songs downloaded

D. b/12 = 12: d = 144 songs downloaded
Mathematics
1 answer:
vlada-n [284]3 years ago
8 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The number of players in a tennis tournament is reduced by half (50%) after every round. In round 1 there are 256 player, in rou
Aleks04 [339]

Answer:

a_{n} = a_{1} (\frac{1}{2} )^{n - 1} where a_{1} = 256.

The number of players compete in round 7 will be 4.

Step-by-step explanation:

The number of players in a tennis tournament is reduced by half (50%) after every round. In round 1 there are 256 players, in round 2 there are 128 players, and so on.

So, the number of players is multiplied by \frac{1}{2} gives the number of players in the next round.

Therefore, the explicit function of number of players in nth round is given by  

a_{n} = a_{1} (\frac{1}{2} )^{n - 1} where a_{1} = 256.

Therefore, the number of players compete in round 7 will be a_{7} = 256 \times (\frac{1}{2} )^{(7 - 1)}  = 4. (Answer)

8 0
4 years ago
Principal: $12,000<br><br> Time: 3 years<br><br> Interest rate: 15%
jeyben [28]

Answer:

$5,400

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Hiiii need help again :( sorry but uh it’s all in the pic &lt;3
Ira Lisetskai [31]

Answer:

Hello! Mizuki here to help

The correct answer would be B

Step-by-step explanation:

Number of people who didn't get flu and weren't vaccinated:115

7 0
3 years ago
Help me pleasee I really<br> Need help
DanielleElmas [232]
We can’t measure these. How long is each of them
6 0
3 years ago
Chad bought 7 pounds of strawberries for $10.80. What was the cost, c, of 1 pound of strawberries?
never [62]
If you divide the price (10.80) by the weight (7lbs) you would get 1.54 per lbs
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 23 squared? A. 1,058 B. 529 C. 129 D. 46
    15·2 answers
  • Suppose y varies directly as x and y=16 when x=8 find y when x=16
    11·1 answer
  • If 5 balls are placed randomly into 3 bins, what is the expected number of balls in each bin?
    15·1 answer
  • What is x+1/5y=-6 in slope intercept form? Please answer quickly
    8·1 answer
  • Question 3.3. Marco is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 11 orchids. Each vase costs Marco $4.00. Le
    5·2 answers
  • 1. 3(x – 5) + 4x = 5(x + 3)
    5·2 answers
  • Determine whether the given description corresponds to an observational study or experiment
    6·1 answer
  • A 9-yard roll of white paper costs $1.98. What is the unit price?
    11·1 answer
  • Which situation could be represented by -18
    11·1 answer
  • Please I need serious help no links!!!!!!!!! Find G of Line CG, given the C(5,2) and the midpoint (-10,-2).
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!