1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
3 years ago
14

I really need help with this

Mathematics
1 answer:
postnew [5]3 years ago
7 0

Answer:

1/2 or .5

Step-by-step explanation:

you find 2 points that the line goes through, then you find the rise/run. lastly you simplify if you can, then you have the answer

You might be interested in
Apples cost $0.75 per pound and bananas cost $1.05 per pound.
dedylja [7]

Answer:

The baker bought 8 pounds of apples and 4 pounds of bananas.

Step-by-step explanation:

a+b=12.

0.75a+1.05b=10.20

First, multiply 2 my 10.

75a+105b=1020.

Then multiply 1 by 75.

75a+75b=900.

Then subtract.

75a+105b=1020

75a+75b=900.

75a-75a+105b-75b=1020-900

30b=120

b=4

Substitute into (1)

a+4=12

a=8.

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
What is the area in square feet of the ceilling​
yan [13]
That would be a 120 Square Feet.

Use the length of one side of the ceiling, which is 12, and then use the other side that is 10. The ten feet comes from the floor. think of it in 2-Dimensional
8 0
3 years ago
OK im officially confusion.........
IrinaVladis [17]

Answer:

It's  hours= 5 dollars

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A jewellry shop sells 240 necklaces in a month
Colt1911 [192]

Answer:

Ratio is 1:3

Step-by-step explanation:

Given that a jewellery shop sells 240 necklaces in a month. 180 were sold via the shops website, the rest were sold in a high street shop.

We have to work out the ratio for online sales to shop sales

Total sales .. 240

Shop sale .. 180

Online sa .. 60

Hence ratio for online sales:shop sales

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
How can I work it out to find the product of 7-3,7
romanna [79]
You should do 7-3=4 then do what’s u have to do with the 7
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Destiny gets 168 for selling mint cookies and chocolate chip cookies she sells eight boxes of chocolate chip cookies at nine dol
    11·1 answer
  • A boat travels 8 miles north from point A to point B. Then it moves in the direction S 40º W and reaches point C. Finally, it tu
    15·1 answer
  • Which of the following represents an equation of a line with a slope of -4 and that passes through the point (-2, 3)?
    10·1 answer
  • Someone please help!!!!!! ​5−a+4a=
    14·1 answer
  • Amir has a $2 off coupon for his favorite sub shop. To get the deal, he must buy a 6” sandwich and chips, a soda, or a cookie. H
    5·2 answers
  • Tina uses 3/4 of a cup of walnuts for a pan of brownies. How many cups of walnuts are needed for 12 pans of brownies?
    5·1 answer
  • I need help with question 8
    12·1 answer
  • Which number line correctly shows 0.8 + 0.3?
    13·2 answers
  • How long is a yard stick in centimeters
    5·2 answers
  • In each of the following problems, type the price per unit per oz in blanks a. and b, then pick the best buy.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!