1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UkoKoshka [18]
3 years ago
7

Solve for X -6.9<8.1-1.5x

Mathematics
1 answer:
notka56 [123]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

-6.9<8.1-1.5x

-9.6-8.1<-1.5x

-15<-1.5x

-1.5x>-15

x>10

You might be interested in
What does 10+10 equal
Ratling [72]

Answer:

20 is the answer for the question

4 0
3 years ago
What is the image of −6,3)<br> (−6,3) after a reflection over the y-axis?
Umnica [9.8K]
The image is (6,3) after a reflection over the y-axis
5 0
3 years ago
PLEASE HELP!! I know I need to factor but I’m confused…
Veseljchak [2.6K]

Answer:

x = 16

Step-by-step explanation:

Given a tangent and a secant from an external point to a circle, then

The product of the external part and the whole of the secant is equal to the square of the tangent, that is

9(9 + x) = 15²

9(9 + x) = 225 ( divide both sides by 9 )

9 + x = 25 ( subtract 9 from both sides )

x = 16

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rewrite using a single positive exponent.<br> 7^9 x 7^-2
lidiya [134]

Answer:

7^7

Step-by-step explanation:

When you multiply exponents with the same base, you add the exponents

Hope it helped!

6 0
2 years ago
80 points just please help
Arlecino [84]

Answer:

F

Step-by-step explanation:

If you used the first one

(4÷4) (4÷4) = 1 which is correct.

input the values in the equations and check each one

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • Felix is going to paint a wall. The wall is 23 feet long by 8 feet high. A gallon of paint costs $11 and covers 320 square feet
    15·1 answer
  • 30 people want soda, how many 2 liter bottles do you you need so everyone but you have 300 ml glass's of soda?
    14·1 answer
  • Simplify 4x + 8-5x +3a +4x-9e
    5·1 answer
  • When buying snacks for her classroom, Ms. Davis bought 4 bags of mixed nuts and 8 bags of pretzels. A bag of pretzels costs $1.5
    15·2 answers
  • Given f(x) = 2x ^ 2 + kx - 20 and the remainder when f(x) is divided by x - 10 is 90, then what is the value of k?
    10·1 answer
  • PLEASE HELP .!!! ILL GIVE BRAINLIEST.. *EXRTA POINTS* .. DONT SKIP :(( ! <br> ILL GIVE 40 POINTS .
    6·2 answers
  • During a particularly dry growing season in a southern state, farmers noticed that there is a delicate balance between the numbe
    8·1 answer
  • I<br> =<br> ∫<br> 1<br> 0<br> √<br> 1<br> −<br> x<br> 2<br> d<br> x
    9·1 answer
  • Please help as soon as possible <br> This is grade 12 math vectors
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!