1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
9

Can someone help me with this ?

Mathematics
2 answers:
telo118 [61]3 years ago
7 0
(w³+7)/w=(9w²+7)/9
(w³+7)9=(9w²+7)x
9w³+63=9w³+7x
63=7x
x=9
ser-zykov [4K]3 years ago
6 0
W cannot = 0
Cross multiply to get 
9(w^3+7) = (9w^2+7)w
Remove parentheses 
9w^3+63=9w^3+7w
Cancel equal terms
63 = 7w
Divide by 7
w = 9 , w = 0
You might be interested in
How many push ups will Scott do on day 10 and 20?
Margaret [11]

Answer:I think 57Step-by-step explanation:

Cuz its adding 2 every time then I just did 28 x 2 and added the extra. Does that make sense?

4 x 8 = 28

28 x 2 = 56

56 + 1 = 57

7 0
2 years ago
Write 23/18 as a decimal.
nika2105 [10]

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

the answer would be 1.2778

3 0
2 years ago
Simply the expression by combining like terms 20c+8d+10c-5d​
valentinak56 [21]

First, combine 20c and 10c because they are like terms then combine 8d and -5d.  

It would look like this:

20c+8d+10c-5d

30c+3d

Hope that helps

6 0
2 years ago
What does an equation have that an expression doesn't?
Akimi4 [234]

Answer:

the answer is an equal sign

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A coach brought 4 quarts of a sports drink to a game. At the end of the game, only 3 cups remained. How many cups of sports drin
Sergio [31]

Answer:

the sports players drank 13 cups

Step-by-step explanation:

1 cup equals 0.25 quarts which means 1 quart would equal 4 cups. This means there were 16 cups in total during the game. If there were only 3 cups left afterwards, that means 13 of the 16 cups were taken.

5 0
1 year ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!!!! Thank you! <br><br><br> Sorry about the bad picture quality!
    10·1 answer
  • I need help please and thanks a lot ​
    14·1 answer
  • Which point is the vertex of the quadratic function ()=2−6+8?
    8·1 answer
  • Which expression is equivalent to (x^6 y^8) ^3 over x^2 y^2 ?
    11·2 answers
  • Plss help asap :) <br><br><br> (if your reading this I hope you have a great day!)
    13·1 answer
  • Robbie needs to figure out how much money he is going to spend on burgers. He needs 22 in total and it costs $3.99 for 4.
    12·1 answer
  • How do i solve for this?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP thank you very much
    6·1 answer
  • Tina pays $38.50 for 14 boxes of Girl scout cookies. What is the unit price?​
    9·1 answer
  • 48 é dividido por 4?​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!