1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
3 years ago
9

Robert Parish Corporation purchased a new machine for its assembly process on January 1, 2014. The cost of this machine was $315

,900. The company estimated that the machine would have a salvage value of $15,900 at the end of its service life. Its life is estimated at 4 years, and its working hours are estimated at 40,000 hours. Year-end is December 31.
Instructions
Compute the depreciation expense under the following methods and complete the depreciation schedules below.
(a) Straight-line depreciation.
(b) Activity method for 2014 and 2015, assuming that machine usage was 15,000 hours for 2014; 11,710 hours for 2015; 12,150 hours for 2016 and 1,140 hours for 2017.
(c) Sum-of-the-years'-digits.
(d) Double-declining-balance.
Business
1 answer:
Lady bird [3.3K]3 years ago
6 0

Answer:

(a) Straight-line depreciation.

depreciation expense per year = ($315,900 - $15,900) / 4 = $75,000

(b) Activity method for 2014 and 2015, assuming that machine usage was 15,000 hours for 2014; 11,710 hours for 2015; 12,150 hours for 2016 and 1,140 hours for 2017.

depreciation expense per unit = $300,000 / 40,000 = $7.50 per unit

depreciation expense 2014 = $7.50 x 15,000 = $112,500

depreciation expense 2015 = $7.50 x 11,710 = $87,825

(c) Sum-of-the-years'-digits.

depreciation expense 2014 = $300,000 x 4/10 = $120,000

depreciation expense 2015 = $300,000 x 3/10 = $90,000

(d) Double-declining-balance.

depreciation expense 2014 = $315,900 x 2 x 1/4 = $157,950

depreciation expense 2015 = $157,950 x 2 x 1/4 = $78,975

depreciation expense 2016 = $78,975 x 2 x 1/4 = $39,487.50

depreciation expense 2017 = $39,487.50 - $15,900 = $23,587.50

You might be interested in
One problem with relying on eidetic imagery to study for tests is that ________. you remember too much material and the professo
uysha [10]
The appropriate response is C.You might have the capacity to review the material yet you don't really comprehend it. An eidetic picture is a sort of clear mental picture, not really got from a real outside occasion or memory. It was distinguished in the mid twentieth century as a particular wonder by analysts including E.R. Jaensch, Heinrich Klüver, Gordon Allport and Frederic Bartlett.
7 0
3 years ago
When is a liability considered "current"?
MrRa [10]
B. When it is due to be paid within one year.
6 0
3 years ago
Northern Illinois Company expects to sell 36,000 units of finished goods over the next 6-month period. The company has 12,000 fi
sp2606 [1]

Answer:

38,000 units

Explanation:

Total production required = Forecasted unit sales + Planned finished goods inventory balance = 36,000 + 14,000 = 50,000 units

Products to be manufactured = Total production required - Beginning finished goods inventory = 50,000 - 12,000 = 38,000 units

The number of finished units to be produced = 38,000 units

So the correct answer will be 38,000

8 0
3 years ago
Clever Computers has a five-day workweek and pays the office staff $3,050 each week. If the month ends on a Thursday, the adjust
Oksana_A [137]

Answer: The correct answer is b.$3,050.

Explanation: Clever Computers has a five-day workweek and pays $3,050 each week. The payment will only occur at the end of the workweek when the staff have earned the wages. However, the month ended on Thursday, meaning that the staff have only worked for four-day workweek. They have therefore earned $2,440 (4/5*$3,050) at the end of the month but that payment is not due because the 5-day workweek has not been completed. The complete journals the company would raise would be Debit Wages (overhead) $2,440, Debit Wages receivable $610 and Cr Wages payable $3,050.

When it is next month after the five-day workweek has been completed, the company would Dr Wages Payable $3,050 and Credit Cash $3,050 to make the payment.

4 0
3 years ago
___________ typically refers to the promotion and sale of different versions of a media product across the various subsidiaries
Gelneren [198K]

Answer: Synergy

Explanation:

Synergy is described as the intercommunication in between two or more entities in order to construct a collaborative effect. This effect is known to be greater than the effort that would have be in place , if they were acting alone. In comparison to the cross media concurrence, the synergy takes place when the media commodity is being advertised across the other platforms. Example, a commodity being promoted in a movie.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following accounts could be found in the general ledger of a partnership?Income Tax Expense Interest Expense on Par
    8·1 answer
  • Write a brief story about a young person shopping at a local mall that incorporates all benefits of marketing ?
    7·1 answer
  • Currently, Glasgow Importers sells 280 units a month at a price of $729 a unit. The firm believes it can increase its sales by a
    12·1 answer
  • Suppose a construction company enters into a contract to build a warehouse for the hypothetical Vincent Corporation with a contr
    15·1 answer
  • Which of the following would be referred to as "accruals?" (Select all that apply.) A. Cash paid prior to expenses being incurre
    12·1 answer
  • Carmel Corporation is considering the purchase of a machine costing $47,000 with a 7-year useful life and no salvage value. Carm
    7·1 answer
  • A business provides its employees with varying amounts of vacation per year, depending on the length of employment. The estimate
    13·1 answer
  • Which two actions will help you get the most benefit from an informational interview
    10·1 answer
  • Going public: Group of answer choices ensures that the company gains control in decision making. enhances the company's ability
    12·1 answer
  • Write a short essay about inventory control( involves kind of inventory reason and approach)​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!