1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrrafil [7]
4 years ago
8

An alternative to CFL bulbs and incandescent bulbs are light-emitting diode (LED) bulbs. A 100 W incandescent bulb can be replac

ed by a 16 W LED bulb. Both produce 1,600 lumens of light. Assuming the cost of electricity is $0.20 per kilowatt-hour, how much does it cost (in dollars) to run the LED bulb for one year if it runs for five hours a day?
Business
1 answer:
mariarad [96]4 years ago
8 0

Answer:

It cost $5.84 to run the LED bulb for one year if it runs for five hours a day.

Explanation:

E = Pt

  = (16W)(365*5)

  = 29200Wh

  = 29.2 kWh

cost of operation = E($0.2/kWh)

                             = (29.2 kWh)($0.2/kWh)

                             = $5.84

Therefore, It cost $5.84 to run the LED bulb for one year if it runs for five hours a day.

You might be interested in
Selvig and Anzer, a military weapons manufacturer, is divided into different organizational units—the S&A Logistics, which h
Marysya12 [62]

Answer:

departmentalization

Explanation:

The departmentalization is a means to organize the activities of the company, in order to facilitate the achievement of its objectives, it consists in the coordination in the combination and / or adequate grouping of the activities necessary for the organization in specific departments.

6 0
3 years ago
Currently, you make one of the components needed for final assembly of your product and you are considering buying the part from
VashaNatasha [74]

Answer:

1. Break even quantity is 18,125 units

2. Cost to make 28,000 units = $ 775,000

3. Total costs to buy 28,000 units = $ 696,000

4. Savings by using low cost option ( buy from outside) $ 79,000

Explanation:

Computation of Break even point

Variable cost to make equipment in house                $ 25 per unit

Cost to purchase the unit from outside                       <u>$ 17 per unit</u>

Differential Cost per unit                                               <u>$ 8 per unit</u>

Fixed costs to be paid to outside supplier                  $ 220,000

Fixed costs to  be incurred in house                            <u>$  75,000</u>          

Incremental fixed costs                                                 $ 145,000

Break even point - Differential in fixed costs / Differential cost per  unit

$ 145,000/ $ 8 =                                                            18,125 units      

Computation of costs to make 28,000 units

Variable costs per unit -  $ 25 per unit

Units to be produced   -  28,000 units

Total Variable costs  $ 25 * 28,000 units                   $ 700,000

Fixed costs                                                                     $ <u> 75,000</u>

Total costs to make 28,000 units                               $ 775,000      

                               

Computation of costs to buy 28,000 units

Variable costs per unit -  $ 17 per unit

Units to be produced   -  28,000 units

Total Variable costs  $ 17 * 28,000 units                    $  476,000

Fixed costs                                                                    $  <u>220,000</u>

Total costs to make 28,000 units                              $ 696,000  

Computation of savings

Buying 28,000 units                                                    $ 775,000

Making 28,000 units                                                   <u>$ 696,000</u>

Savings from buying from outside                              $ 79,000                                

6 0
3 years ago
Read the scenario and question below; then select the correct answer.
GuDViN [60]

Answer:

B) Comprehensive Resource Management

Explanation:

Comprehensive resource management requires that you follow standard procedures in order to:

  • identify requirements
  • perform inventories
  • ordering, storing and acquiring missing materials
  • mobilize resources including personnel, equipment and supplies

It is very important that you plan how to properly plan how to effective allocate your resources.

4 0
3 years ago
_____ gives employers the benefit of keeping an experienced worker and gives older people a chance to make a continued contribut
Lunna [17]

Phased retirement gives employers the benefit of keeping an experienced worker and gives older people a chance to make a continued contribution at a more relaxed pace.

<h3>What is Phased retirement ?</h3>
  • A human resource's strategy called phased retirement enables full-time employees to work part-time hours while starting to receive retirement benefits.
  • Employers may be able to better manage or even lower payroll costs during the transition by utilizing phased retirement.
  • This plan enables the retiree to work less hours, often switching from full to part-time, and uses less payroll funds.
  • It is completely optional and requires the agreement of both the employee and the hiring organization.
  • An employee must have worked three years straight at a full-time job in order to be eligible to participate.

Learn more about retirement here:

brainly.com/question/14502477

#SPJ4

4 0
2 years ago
Return on Common Stockholders' Equity
attashe74 [19]

Answer:

Explanation:

Return on common stockholders' equity for 2015:

(Net income - preferred stock)/Equity

(63,000-5,400)/2,400,000 = 57,600/2,400,000 = 2.4%

Return on common stockholders' equity for 2015:

(99,000-5,400)/3,000,000 = 93,600/3,000,000 = 3.12%

From these calculations, it is clear that return has improved.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Allowance for doubtful accounts has a debit balance of $433 at the end of the year (before adjustment, and bad debt expense is e
    7·1 answer
  • There are eight marketing reasons why a new product can fail: (1) no economic access to buyers;(2) incomplete market and product
    15·1 answer
  • Why might you complete 1040 instead of a 1040EZ
    8·2 answers
  • Which complex number is represented by the point graphed on the complex plane below? mc010-1.jpg
    11·2 answers
  • What is product market?
    5·1 answer
  • Craftsman Corporation began operations on January 1, 2020 when $200,000 was invested by shareholders of the company. On March 1,
    7·1 answer
  • Identify the helping​ verb: How many tacos will you​ eat?
    7·2 answers
  • How much should you pay for a share of stock that offers a constant growth rate of 13%, requires a 18% rate of return, and is ex
    12·1 answer
  • If the united states government lowers the income taxes on the wealthiest americans, while decreasing welfare payments to the po
    5·1 answer
  • Where have you seen marketing take place?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!