1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nasty-shy [4]
3 years ago
12

How do you solve for x ax=6

Mathematics
2 answers:
boyakko [2]3 years ago
4 0
To find X divide Bothe side by A
lawyer [7]3 years ago
3 0

Hey there!

ax = 6

Divide both of your sides by “a”

ax/a = 6/a

Cancel out: a/a because that gives you 1 (or you can say)

Keep: 6/a because it is our value of x

Thus, your answer is mostly likely: x = 6/a

Good luck on your assignment and enjoy your day!

~LoveYourselfFirst:)

You might be interested in
Explain how the ratios 5 tacos for every 2 guest and 2 tacos for every 5 guests are different. Include a model in your explanati
maria [59]

Answer:

5 tacos for 2 guests would mean more for each person, while 2 tacos for 5 guests would mean less for each person

6 0
2 years ago
Sarah found that the product of 49 and 805 is 3,165. How would finding an estimate help her know that the answer is NOT reasonab
Dovator [93]

Answer:

49 +805=3,165

Step-by-step explanation:

answer

she will have to count

6 0
3 years ago
Choose the option that correctly completes the statement.
Tresset [83]

The answer is:

The measure of an exterior angle of a triangle is equal to the sum of the measures of the remote interior angles.

8 0
3 years ago
Help will give brainlist if right!!!!
sergey [27]
Are you taking the state test-
3 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the difference: 27.85 - 0.1
    7·2 answers
  • Le answer is an isosceles triangle<br> I have no explanation but if you want to- just trust me
    7·1 answer
  • Nationwide, it is estimated that 40% of service stations have gas storage tanks that leak to some extent. California is trying t
    15·1 answer
  • How can you evaluate an algebraic expression
    13·1 answer
  • Question:
    8·1 answer
  • If you can’t see what it says this is what it says “ Jackson purchased a pack of game cards that was on sale for 22% off. The sa
    6·1 answer
  • Help please really needed
    13·1 answer
  • PLS HELP HELP , will Mark brainliest!!
    9·1 answer
  • If y’all help me I’ll mark you as brainliest:) this geometry
    11·2 answers
  • Heather works 40 hours a week and she earns $11.50 per hour. When Heather works over 40 hours, her pay is 1.5 times her hourly p
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!