Answer:
5 tacos for 2 guests would mean more for each person, while 2 tacos for 5 guests would mean less for each person
Answer:
49 +805=3,165
Step-by-step explanation:
answer
she will have to count
The answer is:
The measure of an exterior angle of a triangle is equal to the sum of the measures of the remote interior angles.
Are you taking the state test-
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce