1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
3 years ago
13

What is 2 49/100 as a decimal number?

Mathematics
1 answer:
Alchen [17]3 years ago
4 0
2 49/100 in decimal form is 2.49 because a decimal in the one hundredths would be like this: 0.09 or 0.49, and the two is a whole number, so it would go before the decimal like this: 2.09 or 2.49.

Hope this helped:):)
You might be interested in
Can you help me do this Q please :)
goldenfox [79]

Answer:

i didnt get it

Step-by-step explanation:

can you explain

3 0
3 years ago
What is the next number in the sequence? 3, 6, 12, , ... place an x by the pattern of the sequence. add 2 subtract 2 times 2?
ch4aika [34]
3,6,12...

this is a geometric sequence with a common ratio of 2. That means u multiply each term by 2 to find the next term.

start with 3
3 * 2 = 6
6 * 2 = 12
12 * 2 = 24...this would be ur next term

so ur answer is : multiply by 2
8 0
3 years ago
If Victor were to put apples in bags so that there were 2 kg in each, then he would use 9 more bags than if he were to place 3 k
Cerrena [4.2K]
Let the number of bags that he would have been used to put 3 kg of apples be x. Thus the number of bags that would be used to put 2kgs will therefore be (x+9), hence the total number of kgs the bags will hold will be given by:
3*x=3x kgs
2(x+9)=(2x+18) kgs
since the total weights are the same then:
2x+18=3x
hence
18=3x-2x
18=x
thus the number of bags required to put 3 kgs of apples will be 18. Thus the total Kgs of apples was:
3x
=3*18
=54 kgs
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to fill this out for notes .
docker41 [41]

Answer:

not an answer but how do you attach images because it would be more useful

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Jonathan worked at McDonalds 20 hours per week and earned $195. Use the equation 20h = 195 to find Jonathan's hourly wage.
VARVARA [1.3K]
Jonny earns $9.75 an hours. Divide 195 by 20 to get the answer.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 3√125x^12<br><br> A) 5x^2<br> B) 5x^4<br> C) 25x^2<br> D) 25x^4
    11·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • There are 30 people in the class, 15 play a sport. what percentage of the class play a sport.
    7·1 answer
  • Given the parent function f(x) = 2x, which graph shows f(x) − 1?
    8·1 answer
  • Match the numerical expressions to their simplest forms
    12·2 answers
  • Which set of numbers represents the domain for the following table below
    13·1 answer
  • Please please help me out
    9·1 answer
  • Calculate the average rate of change of y=x2+3x−2 on the interval 1≤x≤2
    7·1 answer
  • What is the median to 100,200,450,29,1029,300,2001
    10·2 answers
  • Solve the following proportion for x.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!