1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vazorg [7]
2 years ago
11

Please help with this 7th grade math I need to pass this test

Mathematics
2 answers:
kari74 [83]2 years ago
7 0

<u>Area of triangle = (1/2) × Base × Height</u>

Area of bigger triangle = (1/2) × 15 cm × 10 cm

Area of bigger triangle = (1/2) × 150 sq. cm

Area of bigger triangle = 75 sq. cm

Similarly,

Area of smaller triangle = (1/2) × 12 cm × 5 cm

Area of smaller triangle = (1/2) × 60 sq. cm

Area of smaller triangle = 30 sq. cm

Area of shaded region = Area of bigger triangle - Area of smaller triangle

Area of shaded region = 75 sq. cm - 30 sq. cm

Area of shaded region = 45 sq. cm

<u>Answer</u><u> </u><u>:</u>

Area of shaded region in sq. cm = 45

QveST [7]2 years ago
3 0
Answer is 45

Step by step exploration
A=10*15/2-5*12/2=75-30=45
You might be interested in
What is your favorite color of the alphabet true or false???
valina [46]
Trueeeeee i guess oop
7 0
2 years ago
2 pts
katrin2010 [14]

Answer:

It is a binomial and the degree is 9

4 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
A random sample of 100 people was taken. Eighty of the people in the sample favored Candidate A. We are interested in determinin
riadik2000 [5.3K]

Answer:

Option b - not significantly greater than 75%.

Step-by-step explanation:

A random sample of 100 people was taken i.e. n=100

Eighty of the people in the sample favored Candidate i.e. x=80

We have used single sample proportion test,

p=\frac{x}{n}

p=\frac{80}{100}

p=0.8

Now we define hypothesis,

Null hypothesis H_0 : candidate A is significantly greater than 75%.

Alternative hypothesis H_1 : candidate A is not significantly greater than 75%.

Level of significance \alpha=0.05

Applying test statistic Z -proportion,

Z=\frac{\widehat{p}-p_0}{\sqrt{\frac{p_0(1-p_0)}{n}}}

Where, \widehat{p}=80\%=0.80 and p=75%=0.75

Substitute the values,

Z=\frac{0.80-0.75}{\sqrt{\frac{0.75(1-0.75)}{100}}}

Z=\frac{0.80-0.75}{\sqrt{\frac{0.1875}{100}}}

Z=\frac{0.05}{0.0433}

Z=1.1547

The p-value is

P(Z>1.1547)=1-P(Z

P(Z>1.1547)=1-0.8789

P(Z>1.1547)=0.1241

Now, the p-value is greater than the 0.05.

So we fail to reject the null hypothesis and conclude that the A is not significantly greater than 75%.

Therefore, Option b is correct.

7 0
3 years ago
Dave rented a limousine for his wife's birthday. The hourly rate is $70. They used the limousine for 5 hours, plus Dave gave the
denis-greek [22]

Answer:

i think that in total, he spent $385

Step-by-step explanation:

70 times 5, and then find 10% of that

7 0
2 years ago
Other questions:
  • More and more businesses and homeowners are installing solar panels on their roofs to draw energy from the sun's rays. According
    11·1 answer
  • I need to know the square root answer of this problem simplified
    8·1 answer
  • Mateo has y pairs of shoes his brother has 5 fewer than him. write an expression in its simplest form that represent the total a
    9·1 answer
  • Explanation for the question please?
    15·1 answer
  • What is the value of x? Enter your answer in the box. x = A triangle with midsegment parallel to the base. the left side is labe
    8·2 answers
  • Can you give me the answer please
    6·2 answers
  • Round 25395 nearest hundred​
    12·2 answers
  • Jaxson and his friends went into a movie theater and they want to buy some bags of popcorn and pretzels. Each bag of popcorn cos
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to p x q x q x q x q x q x q x q x q ​
    11·2 answers
  • Ms. Ringer asked her class, "What are the favorite colors of the students in our school?" Which student correctly describes Ms.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!