Answer:
x = 2.121
Step-by-step explanation:
1. sin 45° = x/3
2. x = sin45° × 3 = 2.121
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Hope this helps.
Answer:
they mean you repeat that behavior
Step-by-step explanation:
you constantly are on your phone
Answer:
a: 448 gallons
b: 5 fish
Step-by-step explanation:
Answer:
I have gotten 216/61, but I am not sure if this is right.
Step-by-step explanation:
By using the "Keep It, Change It, Flip It" tactic, I was able to come up with an answer and simplify it.
1. Keep the original divisor.
162/3
2. Change the sign.
Division becomes multiplication.
3. The last fraction is reciprocated.
61/4 becomes 4/61.