1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Law Incorporation [45]
3 years ago
11

Liam is a rewards member at a local restaurant. He can buy four tacos at regular price and get 5.50 off of his purchase. Zachary

found a coupon to buy three tacos at regular price and get 6.50 off his total. What would the taco price x need to be in order for Liam and Zachary to spend the same amount?
Mathematics
1 answer:
LUCKY_DIMON [66]3 years ago
4 0

Answer:

5  

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Joe is trying to solve the equation for x
Stella [2.4K]
D add 7 your trying to get the variable.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to (n-4X2n + 7)?
Serggg [28]

Answer: 2

Step-by-step explanation: because 23

4 0
1 year ago
Your company estimates that it takes you 20 minutes less each day to complete your filing tasks
Lady bird [3.3K]
Multiply the number of days by the amount of time you save each week.
6 0
3 years ago
Jane sold a radio costing sh.3800 at a profit of 20%.She earned a commission of 22 1/2% on the profit.Find the amount he earned
aalyn [17]

Answer:

20%=3800 => all of it is 19000

i didn't undrestand what do you want

sorry:)

3 0
3 years ago
Solve the following quadratic equation for all values of xx in simplest form. 3(x+1)²-15=-12​
suter [353]

Answer:

x = 0, -2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Raju finished his work in 5/6 hour.Vrinda finished her work in 3/4 hour .who worked longer ? By what fraction was it longer
    10·1 answer
  • Can someone explain to me how to round to the nearest 10 dollars?
    15·1 answer
  • Can you please help me. I think it is x=0 and x=3
    7·1 answer
  • Which equation represents the line that passes through (–6, 7) and (–3, 6)? y = –x + 9 y = –x + 5 y = –3x – 11y y = –3x + 25
    13·2 answers
  • Write ten hundredths in standard form
    11·2 answers
  • Express the integral as an iterated integral in six different ways, where E is the solid bounded by y=4-x^2-4z^2 and y=0
    10·1 answer
  • Decide!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • HELP WILL MARK BRAINLIEST
    10·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?
    12·1 answer
  • Ico wanted to determine the number of students in his school who buy school lunch. He walked around the cafeteria one lunch peri
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!