1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crank
3 years ago
15

Amy had $28 dollar’s to spend on school supplies. After buying 7 pens, she had $20.30 left. How much did each pen cost including

tax?
Mathematics
2 answers:
oksian1 [2.3K]3 years ago
6 0

Answer:

$1.10

Step-by-step explanation:

$28-$20.30=$7.70

7.70 divided by 7= 1.10

so each pen must cost $1.10

Airida [17]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

If Amy started with 28 dollars and bought 7 pens, then had 20.30 dollars, we can subtract to find the price of all 7 pens.

28-20.30=7.70 dollars

now to find the amount for EACH pen, we divide by 7

7.70/7=1.1

each pen costed Amy 1 dollar and 10 cents with tax

You might be interested in
A coordinate plane is shown.
frutty [35]

Answer:

The answer is C

Step-by-step explanation:

First you would start at the origin then move 3 units to the right then move 6 units up then that is your point

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
6. Look at this graph: Is this relation a function? Yes or no
zmey [24]
Both are not functions because functions cannot have repeating x values
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the average rate of change of the function over the interval x = 0 to x = 6? f(x)=2x−1 3x+5 Enter your answer, as a frac
Tatiana [17]

Answer:

-11

Step-by-step explanation:

Our function is 2x-13x+5

  • 2x-13x+5= -11x+5
  • F(0)= 5 and F(6)= -11*6+5 = -61
  • let m be the average change : m= (-61-5)/6= -11

8 0
3 years ago
Of the 120 rooms in a hotel, 55% are single bed rooms, 30% are double bed rooms and the rest are deluxe rooms. How many deluxe r
Nat2105 [25]
Hey there !

Check the attachment.
Hope it helps you :)

6 0
3 years ago
Express this decimal as a fraction.<br> please explain as well.
Vikki [24]

8/10 if simplified 4/5 idk how to explain it tho lol

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The school principal spent $2,000 to buy some new computer equipment.Of this money $120 was used to buy some new keyboards.What
    5·1 answer
  • It has 3 more vertices than a triangle
    5·2 answers
  • Evaluate 3/4 x for x = 5<br> A. 15<br> B. 10/4<br> C. 3 1/4<br> D. 3 3/4
    5·2 answers
  • Estimate the weight of water in pounds in a fish tank with width 14 ft, length 32 ft, and height 24 ft. The density of water is
    7·1 answer
  • To prepare for a party, Abby poured 0.45 liter of juice into each of several cups. Altogether she poured 9 liters of juice into
    7·1 answer
  • You have 13 different books at home that you can read. You want to pick 2 to read and you don't care about what order you read t
    12·1 answer
  • 2x – 3y = -5
    11·1 answer
  • Factor the Expression. 121x + 44 *<br> 11(10x + 4)<br> 21x + 4<br> 11(11x + 44)<br> 11(11x + 4)
    15·2 answers
  • What is the slope of the linear function?
    6·2 answers
  • X is increased by 50% and decreased by 30%. What is the result?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!