Amy had $28 dollar’s to spend on school supplies. After buying 7 pens, she had $20.30 left. How much did each pen cost including
tax?
2 answers:
Answer:
$1.10
Step-by-step explanation:
$28-$20.30=$7.70
7.70 divided by 7= 1.10
so each pen must cost $1.10
Answer:
Step-by-step explanation:
If Amy started with 28 dollars and bought 7 pens, then had 20.30 dollars, we can subtract to find the price of all 7 pens.
28-20.30=7.70 dollars
now to find the amount for EACH pen, we divide by 7
7.70/7=1.1
each pen costed Amy 1 dollar and 10 cents with tax
You might be interested in
Answer:
have you given the solution with questions or not
Answer:
its B
Step-by-step explanation:
Complimentary angles will add up to 90 degrees
x + y = 90
x = 2y
2y + y = 90
3y = 90
y = 90/3
y = 30......this is one angle
x = 2y
x = 2(30)
x = 60.....this is ur other angle
and ur larger angle is 60 degrees
Answer:
10
Step-by-step explanation:
10 is the greatest common factor that you can divide into both 40 and 50.