1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
15

It takes about 20 hours to drive from Columbus to Houston which is about 1180 miles. What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
sweet [91]3 years ago
6 0
If you divide 1180 miles by 20 hours , you get *59 mph*
Margaret [11]3 years ago
4 0

Answer:

it would be 59 miles per hour

Step-by-step explanation:

1180/20=59

You might be interested in
Heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
mote1985 [20]

Answer:

hiiiiii girlyyy

Step-by-step explanation:

i think the answer is

a/b like a divided by b is the answer

cuz 8 ÷ 3 = 2.7

and 24 ÷ 9 = 2.7

and 40 ÷ 15 = 2.7

so maybe like

b · 2.7 = a

hope this helpsss

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many dozen donuts are there in 46.2 donuts
m_a_m_a [10]
Hello there! We can answer through division here, given there are 12 donuts in a dozen:

46.2 divided by 12 gives us 3.85 dozens. However, there cannot be a fraction of a dozen in representation of a whole. Rounding to the nearest dozen, we will find that there are about 4 dozens in 46.2 donuts.

For there to be a value of 46.2 donuts, there had to have been more donuts to start with in the dozen. Therefore, we would round up. If there were 3 dozens, that would give us 36 donuts, which would not make sense because there are 46.2 present.

Hope this helps!
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Let M be the closed surface that consists of the hemisphere M1:x2+y2+z2=1,z≥0, and its base M2:x2+y2≤1,z=0. Let E be the electri
Kryger [21]

Answer:

yep

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
*PLEASE ANSWER* Which of the following is not a step in finding the area of an unknown figure? a.) Expand the figure and stretch
Fittoniya [83]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A rectangular hotel room is 4 yards by 5 yards. The owner of the hotel wants to recarpet the room with carpet that costs $51.92
Sphinxa [80]

Answer:

it will cost him $2204 to recarpet the room.

Step-by-step explanation:

The floor of the room is rectangular. The formula for determining the area of a rectangle is expressed as

Area = length × width

The rectangular hotel room is 4 yards by 7 yards. It means that the area of the rectangular floor would be

Area = 4 × 7 = 28 square yard.

If the cost of the carpet $58.00 per square yard, the total that it will cost to recarpet the room would be

38 × 58.00 = $2204

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Referring to triangle ABC, find the area of the triangle.
    7·1 answer
  • There are 452 pictures of dogs in 4 equal groups. How many pictures are in each group? Explain how you can use place value to pl
    12·1 answer
  • Use ABC to find the value of cos a. 24/7 7/24 7/25 24/25
    9·1 answer
  • Find the unit price rounded to the nearest cent: 5.8 lbs for $4.89.
    11·1 answer
  • The radius of the circle is increasing at a rate of 2 meters per minute and the sides of the square are increasing at a rate of
    12·1 answer
  • Which number line best shows how to solve −8 − (−6)?
    12·2 answers
  • 1+1= ? ......... .......​
    8·1 answer
  • He following formula is used in economics to find a factory's unit labor cost UUU, where OOO is the hourly output per worker and
    12·1 answer
  • HELP PLZ HELP ASAP ASAP
    5·2 answers
  • The height of a projectile launched upward at a speed of 48 feet/second from a height of 160 feet is given by the function h(t)=
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!