1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guajiro [1.7K]
3 years ago
6

Match each item with the correct unit price. PLEASE HELP MATH QUESTION

Mathematics
1 answer:
zmey [24]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1). 2\frac{1}{2} for one dollar.

  Unit rate = \frac{1}{2.5}

                  = $0.40

                  ≈ 40 cents each

2). $3.8 for 6

  Unit rate = \frac{3.8}{6}

                  = $0.63

                  ≈ 63 cents each

3). 20 for $1.56                

  Unit rate = \frac{1.56}{20}

                  = $0.078

                  = 7.8 cents each

4). 1\frac{1}{2} for $1.58

   Unit rate = \frac{1.58}{1.5}

                  = $1.05 for each

5). 5 at $3.90

   Unit rate = \frac{3.90}{5}

                   = $.78

                   ≈ 78 cents for each

You might be interested in
Help a bab out with something, please?
Nuetrik [128]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 3 dice are rolled at the same time, what is the probability of all 3 dice showing even face
Bezzdna [24]
Total possible outcomes of 3 dice = 6 x 6 x 6 = 216

Total number of ways for all 3 to show even numbers:
222
224
226
242
244
246
262
264
266
.
.
etc.    There 27 of them.

Probability = 27 / 216 = <u>1/8</u> = 12.5 percent .
5 0
2 years ago
In circle C, what is mArc F H?<br><br><br> 31°<br><br> 48°<br><br> 112°<br><br> 121°
faltersainse [42]

Answer:

B. 48

Step-by-step explanation:

just took the test <3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainliest !!!
Wittaler [7]

Answer:

just mark points it is very easy

5 0
2 years ago
Help pls it is in the picture
Genrish500 [490]

Answer:

come back

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • ) how many ways are there to divide a group of 10 kids into two groups of 5 to play soccer?
    9·1 answer
  • Help with this problem please.
    14·1 answer
  • Math 7. Grade 7.
    6·2 answers
  • 135 is what percent of 150?
    9·1 answer
  • Mrs. Lee uses 0.025 of wax to make a candle. On Monday, she made 50 candle. On Tuesday, she made 4 times as many candles as on M
    5·1 answer
  • A video game store adds a 25% markup on each of the games that it sells. In addition to the manufacturer's cost, the store also
    11·1 answer
  • Write equivalent expressions in factored form<br> 2x + 8y
    10·1 answer
  • Solve the proportion. 5/7 = 10/x+6​
    9·2 answers
  • Good Afternoon I am really stuck on this question whoever solves it I will give them brainliest with no unacceptable question th
    10·1 answer
  • Two sublings are 55 years combined and one sibling is 9 years younger how od is the younger sibing
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!