1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga nikolaevna [1]
2 years ago
5

Adrian's recipe for cranberry relish calls for 1 3_4cups of sugar. He wants to use 1_2that amount. How much sugar should he use?

Mathematics
1 answer:
elena-s [515]2 years ago
5 0

Answer:

7/8

Step-by-step explanation:

Andrea recipe for cranberry relish is

1 3/4

= 7/4

He wants to use 1/2 of that amount

Therefore the amount of sugar he should use can be calculated as follows

= 7/4×1/2

= 7/8

You might be interested in
Find an equivalent percent for 7/10
zubka84 [21]
So, you know that any number with 100 as the denominator will be a fraction. All you have to do is change the 10 you have now to 100. To do that, you have to multiply BOTH numerator and denominator (top and bottom) by 10. That results in 70/100, which is equal to 70%.
The equivalent percent for 7/10 is 70%.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sum of two numbers is twice their difference. the larger number is 6 more than twice the smaller. find the numbers.
soldi70 [24.7K]
Let the numbers be x and y; x being the larger number and y being the smaller.

Given,
 
x + y = 2* (x - y)

x + y = 2x - 2y

x = 3y

Also given,

x = 6 + 2y

3y = 6 + 2y

--- y = 6

Thus, x = 3y = 3*6 = 18.

Therefore, the numbers are 18 and 6.
7 0
3 years ago
chet needs to buy 4 work shirts,all costing the same amount .the total cost before chet appplies a $25 gift certificate can be n
Rashid [163]
So for this problem, let us use x as the cost before Chet would apply a $25 gift certificate. Based on the problem, we can see that the original cost of the product cannot be more than 75 which means that it can be equal to 75 or less than 75. We can actually express the inequality as x< or = 75 since we are looking for the cost before Chet applied the $25 gift certificate. This means that we do not need to add in the 25 yet since the question asks for the cost before the application of the discount. 
5 0
3 years ago
Which represents a function?
VLD [36.1K]

Answer:

\boxed{  \text{Option \: D}}

Step-by-step explanation:

All the relations are not functions. We can determine ( identify ) whether a relation is function or not by drawing a vertical line intersecting the graph of the relation. This is called vertical line test.

  • If the vertical line intersects the graph of a relation at one point , the relation is a function .
  • If it cuts at more than one point , it is not a function. It means that if there are more points of the graph of a relation of a vertical line , same first component ( pre - image ) has more images ( second component ) which is not the function by definition.

--------------------------------------------------

Let's check all of the options :

☐ Option A :

  • The vertical line cuts the graph at two points. So , the graph does not represent a function.

☐ Option B

  • No! This is also not a function as the vertical line cuts the graph at two points.

☐ Option C

  • Nah! This too can't be called a function as the vertical line cuts the graph at two points.

☑ Option D

  • Yep! The vertical line cuts the graph at one point. Thus , the graph represents a function.

Yayy!! We found our answer. It's ' Option D '.

Hope I helped ! ツ

Have a wonderful day / night ! ♡

▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁

4 0
2 years ago
The ratio of pencils to erasers is 4:1 if there are 208 pencils,how many erasers are there?
Neko [114]

Answer:

52

Step-by-step explanation:

for every 4 pencils there is 1 eraser.  4/1=208/x

4x=208

x=52

7 0
3 years ago
Other questions:
  • the main and original incentive for european countries to explore was ___. curiosity religion trade warfare
    7·2 answers
  • Shley solved the exponential equation 3x+1 = 15 and her work is shown below. what is the first step she did incorrectly? step 1:
    14·1 answer
  • Samuel plans to install a fence around the perimeter of his yard. His yard is shaped like a square and has an area of 40,000 squ
    12·1 answer
  • Does anyone know this?
    14·1 answer
  • If a football player passes a football from 4 feet off the ground with an initial velocity of 36 feet per second, how long will
    8·1 answer
  • Rachel works at a store that sells clothing accessories. The supply function for pairs of socks is P = Q-11, where P is the pric
    8·1 answer
  • Please help me please help no links
    7·1 answer
  • There are 225 calories in a 45 gram candy bar what is the unit rate​
    11·1 answer
  • Jordan will deposit $14,000 in an account that pays 3% simple interest yearly for 10 years. What will be Jordan's total balance
    12·1 answer
  • ruben is buying bricks for a project. he knows that 5 bricks weigh 26 1/4. he wants to know the weight of 24 bricks
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!