1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
serg [7]
3 years ago
11

The perimeter of a rectangle is 32. The width is four less than the length. Find the length of the rectangle.

Mathematics
1 answer:
Kisachek [45]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

all the explanation is in the photo

You might be interested in
Find X and Y. ( solve using picture)
attashe74 [19]
Y is 72 because it is 180-108=y
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate how much each size per gram, and circle which gives the best value for money. 250g for $2.30, 400g for &3.40, 1Kg
Bezzdna [24]
To do this, we must set up ratios:
Option One:
\frac{2.30}{250g}  \\  \frac{0.0092}{1g}  \\ 0.0092/g
The first options costs only $0.0092/gram (a fraction of a penny)!
Option Two:
\frac{3.40}{400g}  \\  \frac{0.0085}{1g} \\ 0.0085/g
The second option costs only $0.0085/gram (cheaper than option one)!
Option Three: 
This requires a little more work. First, we have to convert the grams into kilograms. For every 1 kg, there is 1,000 g. Therefore, 1,000g costs $5.65. Next, we set up the ratio as usual:
\frac{5.65}{1000g} \\  \frac{0.00565}{1g}  \\ 0.00565/g
The third option costs $0.00565/gram.

Therefore, option three is the cheapest! 

Hope this helps!
4 0
4 years ago
D. (1/2)n +7 = (n+14)/2
TEA [102]

Answer:

n=-14

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A. 25<br><br>B. 40<br><br>C. 250<br><br>D. 400<br><br>Help me please and tha k you​
masha68 [24]
A your very welcome
7 0
3 years ago
In a fruit cocktail, for every 15 ml of orange juice you need 5 ml of apple juice and 50 ml of coconut milk. What is the ratio o
zmey [24]

Answer:

1:10:3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Tracy has a cell phone plan that provides 250 free minutes each month for a flat rate of 29$. For any minutes over 250 tracy us
    6·1 answer
  • I need help!!! WILL MARK BRAINLIEST
    15·1 answer
  • Biff is 25 years older than Hannah today. Four years from now,Biff will be 6 times as old as Hannah will be. How old is Hannah t
    6·1 answer
  • The mass of the moon is 7.36*10^25 grams to the nearest tenth how many moons would it take to equal the mass of earth
    5·1 answer
  • What is seven less than three times a number.
    13·2 answers
  • Help me ASAP this is important
    5·1 answer
  • Help me asap ASAP ASAP
    6·1 answer
  • Aka aka a shhshshshajannananM
    5·2 answers
  • NO LINKS!! CORRECT ANSWERS ONLY!!
    11·1 answer
  • What is tan(B)?<br> B<br> 5<br> 13<br> 5<br> 12<br> ?<br> tan(B) =<br> =<br> Enter
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!