1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murrr4er [49]
3 years ago
11

The amount of water consumed each day by a healthy adult follows a normal distribution with a mean of 1.30 liters. A health camp

aign promotes the consumption of at least 2.0 liters per day. A sample of 10 adults after the campaign shows the following consumption in liters:
1.361.351.331.661.581.321.381.421.901.54
At the 0.050 significance level, can we conclude that water consumption has increased? Calculate and interpret the p-value.
A.) State the null hypothesis and the alternate hypothesis.
H0: μ ≤ _____
H1: μ >_____
B.) State the decision rule for 0.050 significance level. (round to 3 decimal places)
C.) Compute the value of the test statistic. (round to 3 decimal places)
D.) At the 0.050 level, can we conclude that water consumption has increased?
E.) Estimate the p-value.
Mathematics
1 answer:
Rom4ik [11]3 years ago
7 0

Answer:

H0: μ ≤ 1.30

H1: μ > 1.30

|Test statistic | > 1.833 ; Reject H0

Test statistic = 3.11

Yes

Pvalue = 0.006

Step-by-step explanation:

H0: μ ≤ 1.30

H1: μ > 1.30

Samples, X ; 1.36,1.35,1.33, 1.66, 1.58, 1.32, 1.38, 1.42, 1.90, 1.54

Xbar = 14.84 / 10 = 1.484

Standard deviation, s = 0.187 (calculator)

Decison rule :

|Test statistic | > TCritical ; reject H0

df = n - 1 = 10 - 1 = 9

Tcritical(0.05; 9) = 1.833

|Test statistic | > 1.833 ; Reject H0

Test statistic :

(xbar - μ) ÷ (s/√(n))

(1.484 - 1.30) ÷ (0.187/√(10))

0.184 / 0.0591345

Test statistic = 3.11

Since ;

|Test statistic | > TCritical ; We reject H0 and conclude that water consumption has increased

Pvalue estimate using the Pvalue calculator :

Pvalue = 0.006

You might be interested in
Why is multiplying with 6 like multiplying with 3
Burka [1]
Its because 3 and 6 have the same factors
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
4.1 divided by 7/10 meters
lisabon 2012 [21]
I believe that the answer would be 0.05857142857
7 0
3 years ago
Answer the following questions CORRECTLY I will know if this is wrong. I WILL REPORT ANY INCORRECT ANSWERS!
lara31 [8.8K]

Answer by JKismyhusbandbae: A bar graph because they are used a lot to compare the sizes of categories and it would show the countries different populations telephones per every 1000 people.

5 0
3 years ago
Which is equivalent to (4 × 2) × 7?<br><br> 6 × 7<br> 8 + 5<br> 8 × 7<br> 4 × (2 + 7)
d1i1m1o1n [39]

Answer:

8 × 7

Step-by-step explanation:

(4 × 2) × 7

We can multiply what is inside the parentheses

(8) × 7

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ms Rochelle wants to put 29 students into groups of 6. How many groups of 6 can she make ?
garik1379 [7]
Start by dividing 29/6, if you know your multiples you know 5*6 is 30, and since 29 is less than thirty, 29/6 has to be less than 5. since you can only have a whole number of groups, she can only make 4 groups of six

ANSWER: 4
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Are the areas of two congruent figures equal? Explain. Draw a diagram to support your answer.
    9·1 answer
  • How to add three and
    11·1 answer
  • A sundae requires 33 ice-cream scoops and 44 strawberries, and a milkshake requires 22 ice-cream scoops and 66 strawberries. Ram
    7·1 answer
  • How to solve: <img src="https://tex.z-dn.net/?f=log_%7B3%7D%20%28x%2B6%29%20%2B%20log_%7B3%7D%28x-6%29%20%3D%204" id="TexFormula
    12·1 answer
  • Tim plans to spend 40 hours on exercise training to earn a private trainer license. He has saved $2,000 for training. Tim would
    9·1 answer
  • 7.980 divided by 0.19 ?<br> show your work please
    5·1 answer
  • (ONLY TWO CAPITAL LETTERS FOR EACH) ANSWER CORRECTLY !!!!!! WILL MARK BRIANLIEST !!! PLEASE HELPPP !!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • The graph of linear function k passes through the points (-3, 0) and (1, 8). Which statement must be true?
    14·2 answers
  • If a crate of 250 apples costs $95, what is the unit cost
    14·1 answer
  • Draw a pair of adjacent angles with the given description. a.Both angles are obtuse. B. The sum of the angle measures is 180° C.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!