There are 120 female rabbits and 30 male rabbits because 30 times 4 is 120 and 120 plus 30 is 150
Answer: The answer is actually C
Step-by-step explanation:
please give brainliest
Let's solve your equation step-by-step.
x2+x=12
Step 1: Subtract 12 from both sides.
x2+x−12=12−12
x2+x−12=0
Step 2: Factor left side of equation.
(x−3)(x+4)=0
Step 3: Set factors equal to 0.
x−3=0 or x+4=0
x=3 or x=−4
Answer:
x=3 or x=−4
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.