1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
3 years ago
13

Answer it pleaseee!!!

Mathematics
1 answer:
Firlakuza [10]3 years ago
8 0

Answer:

.

Step-by-step explanation:

.

You might be interested in
What effect does "a" have on the parent function y=1/x
Dvinal [7]
Y=1/x is a reciprocal function & its shape is a special hyperbola with one branch located in the 1st Quadrant and the second in the 3dr Quadrant and both are symmetric about the origin O.
If a> 1 → y=a/x  and the 2 branches are equally stretched upward & downward
about the center O.
If  0 < a < 1→y =a/x, the 2 branches are equally stretched downward and upward about the center O.
If a<0, then the 2 legs are in the 2nd and 4th Quadrant respectively

7 0
3 years ago
The selling price of a shirt before sales tax 10$.the finial price of a shirt including sales tax is 12.5 .what is the rate of t
maw [93]
$11.25 because 10 times 1.125 is equal to 11.25
7 0
3 years ago
Subtract -2x^2+4x-1−2x
vivado [14]

Answer:

8x²- x -8

Step-by-step explanation:

The question is not well written. I guess what you mean is:

Subtract -2x^2+4x-1 ( minus 2x squared plus 4x minus 1) from 6x^2+3x-9 (6x squared plus 3x minus 9).

To  subtract -2x^2+4x-1 from 6x^2+3x-9, that is

6x^2+3x-9 - (-2x^2+4x-1). This can be written as

6x²+3x-9 - (-2x²+4x-1)

Now, opening the bracket, we will get

6x²+3x-9 +2x²-4x+1

Then, collecting like terms, we get

6x²+2x²+3x-4x-9+1

6x²+2x² = 8x²

3x-4x = -x

-9+1 = -8

∴6x²+2x²+3x-4x-9+1 becomes

8x²-x -8

The answer is 8x²-x -8.

7 0
3 years ago
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
4 years ago
Write a word phrase that can be represented by b – 6.
Aleonysh [2.5K]
D , the answer is "six less than a number b"
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a plane, if one of two parallel lines is _____ to another line, the other of the two lines is perpendicular to that line.
    14·2 answers
  • C=85x+60 solve for x
    15·2 answers
  • (x+2)^2+(y-3)^2=183 center and radius
    11·1 answer
  • Use compatible numbers to estimate the quotient <br> 546÷6
    12·1 answer
  • Which two ratios form a proportion? A) 4 20 and 1 5 B) 4 20 and 2 5 C) 20 4 and 1 5 D) 20 4 and 2 5
    5·2 answers
  • Simplify the following expression:<br><br> (3x + 6) - 4 + (3x + 6) - 4
    6·2 answers
  • Anya bought some cans of paint. She used 9 of them to
    5·1 answer
  • What is the value of n in this equation?<br><br> n - 409 = 732
    15·2 answers
  • I need help with this
    10·1 answer
  • Want to check if I got the correct answer, thank you
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!