Answer:
Gummy bears $3.20/lbs
Jelly beans $7.50/lbs
Step-by-step explanation:
For this we will substitute gummy bear price for "x" and jelly bean price for "y" which creates this system (also assuming there is no sales tax involved):
1.8x + 0.6y = 10.26
1.2x + 1.5y = 15.09
Then once solved, answers come out to be (x,y) = (16/5,15/2) which is (3.2,7.5)
Step-by-step explanation:
Slope of the mountain
= Rise in height / Run in distance
= (4215ft - 3720ft) / 5 mi
= 495ft / 5mi
= 99ft/mi. (C)
6b-18c+18x is simplified for you
ANSWER:
15 SLICES
Explanation:
Joe ate 2 slices (1/4 = 2/8), Rhoda ate 3 (3/8), Chris ate 4.
2+3+4= 9.
There are 3 pizzas divided into 8 slices per pizza.
3 x 8 = 24 ; 24 SLICES TOTAL
Subtract 9 (that’s what was consumed) from 24.
24-9 = 15 ; 15 SLICES LEFT OVER
pls mark brainliest hehe