1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brrunno [24]
3 years ago
12

can you guys answer this please i have no idea what im doing,there is one that is 15% that is not on the screenshot

Mathematics
1 answer:
vampirchik [111]3 years ago
3 0
Are you trying to convert the percentages into fractions or??
You might be interested in
This equation has one soulution 5(x-1)+3x=7(x+1) what is the soulution
Aloiza [94]

Answer:

X=6

Step-by-step explanation:

5(x-1)+3x=7(x+1)

5x-5+3x=7x+1

8x-5=7x+1

8x-7x=1+5

X=6

So the answer is X=6

7 0
3 years ago
If p(x) = 2x2 – 4x and q(x) = x – 3, what is (p circle q) (x)?
mamaluj [8]

Answer:

2x^2 - 16x + 30

Step-by-step explanation:

Here, we want to get the composite function;

p•q(x)

All we have to do here is to replace the x value in p(x) by the totality of q(x)

we have this as ;

= 2(x-3)^2 - 4(x-3)

= 2(x^2 -6x + 9) - 4(x-3)

= 2x^2 -12x + 18 -4x + 12

= 2x^2 - 16x + 30

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which value lies between 8 and 9 on a number line?
Zigmanuir [339]
The answer is root 70
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is it weird to date someone older than u?
natulia [17]

Answer:

no  its not

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
While mining Fred found a large metal bar that contained 24 ounces of nickel. Fred also determined that the bar was 80% nickel.
frutty [35]

Answer:

Not that I'm a chemistry expert but mathematically,The total weight of the bar is directly proportional to the known weight of the bar and the given percentage. I worked it out and found that the the total weight of the bar is 30 ounces. This is how I did it

Step-by-step explanation:

80:24

100:n

80(n)=100×24

A little equation and after it's solve the variable (n) will be equal to 30

The unit is added after calculations so that's how the answer is <em><u>3</u></em><em><u>0</u></em><em><u> </u></em><em><u>oun</u></em><em><u>ces</u></em>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • David will spend at most $39 on gifts. So far, he has spent $22. What are the possible additional amounts he will spend? Use c f
    14·1 answer
  • By the end of the summer, Sarah will earn $420 doing yard work. If she deposits this amount in a savings account paying 3.5% sim
    8·2 answers
  • the width of a rectangle is 12 units less than the length. The perimeter is 108 units. Find the length
    8·1 answer
  • ONLY THE CORRECT ANSWERS PLEASE!!!!
    12·1 answer
  • John wants to buy a skateboard that costs $150. The sales tax and 8.75%. What is the total cost of the equipment? $163.13 $153.1
    15·1 answer
  • Recycled plastic keeps people warm. Some factories used recycled plastic, combined with other fabrics to make winter jackets. A
    12·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
    14·1 answer
  • The community of Yontsville is having a town hall meeting to discuss the damage a recent storm did to their community. It is an
    5·1 answer
  • Need help ASAP! i will give brainliest :)
    9·2 answers
  • Use the graph to determine which statement describes f(x).
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!