1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
3 years ago
10

You enter a game saloon. There are 44 gamer playing game. 13 gamer killed. How many people are in the game saloon?

Mathematics
1 answer:
notsponge [240]3 years ago
8 0

Answer:

45? If you count yourself

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Details
ale4655 [162]

Answer:

94 children, 64 students, and 47 adults attended the movie theater.

Step-by-step explanation:

Let; a be for adults, s for students, and c for children.

Make a system to solve for the amount of people.

c/a = 2

a + 2a + s = 205

3a + s = 205

Simplify.

s = 205 - 3a

s = 205 - 3a

c = 2a

Plug it in.

5c + 7s + 12a = 1482

10a + 7(205 -3a) + 12a = 1482

10a + 1435 - 21a + 12a = 1482

a + 1435 = 1482

a = 47

Substitute.

c = 2(47)

c = 94

Solve.

s = 205 - 3(47)

s = 64

5 0
3 years ago
Plzzz help as soon as possible
Anika [276]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 is not a function

9 is a function

10 is a function

4 0
3 years ago
How do I Graph y=  –73x+2 .
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

See attachment

Step-by-step explanation:

You can obtain any two points on the graph of y=-73x+2 and use it to draw its graph.

When x=0, y=-73*0+2=2

So you plot (0,2)

When x=1, y=-73*1+2=-71

You again plot (1,-71).

With a straight edge you can now draw a straight line through the two points.

See attachment

4 0
3 years ago
Four ways on how save water​
irina1246 [14]
Turn off the faucet if not in use
Take shorter showers
Water your plants only when it needs it
Don’t throw trash on the sea
6 0
3 years ago
1/8 of pizza cost 2 dollars. In an hour, 6 1/4 pizzas were sold. How much money was made at the food booth in that hour
Darina [25.2K]
First of all, you would make 6 1/4 into an improper fraction. This makes it 25/4, then you multiply it by 2 to get 50/8 and have common denominators. Divide that by 1/8, which would be 50. Then since each 1/8 costs 2 dollars you would multiply 50 by 2. So, the answer would be that they made 100 dollars.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If 3 3/4lb of candy cost 20.25 how much 1lb of cndy cost
    5·1 answer
  • I need help please.
    8·1 answer
  • 2800 cbf = CBM<br><br> Round to nearest 10th
    11·1 answer
  • What does it mean by “what is the unit rate?” what is a unit rate?
    12·2 answers
  • Graph the line with the equation y = 2x – 3.
    5·1 answer
  • Find the value<br> f(-7)
    7·1 answer
  • Can someone help me pls ?
    14·1 answer
  • Pls help i will give brainiest
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ME 20 POINTS PLEASE
    6·2 answers
  • The figure shows a circle circumscribed around a triangle.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!