1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena55 [62]
3 years ago
12

Give the unit rate for the better deal. $81 25 gal or $62.05 20 gal

Mathematics
1 answer:
Elan Coil [88]3 years ago
6 0

Answer:

$62.05 for 20 gallons

Sorry if I didn't get it correct. I don't really understand how you worded your question. <3

Step-by-step explanation:

$81 for 25 gallons =

81/25 = $3.24 for 1 gallon

$62.05 for 20 gallons =

62.05 / 20 = $3.10 for 1 gallon

You might be interested in
The length of one side of an ice cube is 2.5 cm. Calculate the volume of the ice cube.​
pogonyaev

Answer:

15.63 cm^3

Step-by-step explanation:

Assuming that the ice cube is a perfect cube, then all of the sides are equal. There for, each side is 2.5 cm.

v = l*w*h

v = 2.5 * 2.5 * 2.5

v = 6.25 * 2.5

v = 15.625 cm^3

6 0
2 years ago
Help me ...........................
Iteru [2.4K]

Answer:

They will be able to.

Step-by-step explanation:

You first want to make sure the first three families have enough to eat.

6\frac{1}{2} - 2\frac{7}{8} = 3\frac{5}{8}

For further explanation look at the first image.

3\frac{5}{8} > 2\frac{7}{8}

Just to make sure

3\frac{5}{8} - 2\frac{7}{8}=\frac{3}{4}

For further explanation look at the second image.

The rest of the images show a model solution.

7 0
3 years ago
Choose the equations that are equvialent. Select all that apply.
Fed [463]

Answer:a,b,c

Step-by-step explanation:

The are all equivalent

6 0
3 years ago
Choose the system of inequalities that best matches the graph below.<br><br> Will Mark Brainlest
Ira Lisetskai [31]

it is c.

Step-by-step explanation:

your y is -4 and you are rising 4times and running 1.

5 0
3 years ago
Write an algebraic equation based on the description. Two angles form a linear pair. The measure of one angle is 24° more than t
IgorC [24]
<h2><u>Answer:-</u></h2>

Given:

Two angles form a linear pair.

It means sum of their measures = 180°.

And,

Measure of one angle is 24° greater than the other.

Let the other angle be x.

→ First angle = (x + 24)

According to the question,

<h3>→ x + x + 24 = 180</h3>

→ 2x = 180 - 24

→ 2x = 156

→ x = 156/2

<h3>→ X = 78°</h3>

<u>There</u><u>fore</u><u>,</u>

  • 1st angle = 78°
  • 2nd angle = 78° + 24° = 102°

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How can you tell an equation is linear? Example: 22x-14y=65
    7·1 answer
  • Lim x →-1x 3 + 4x<br><br> How do i get the answer?
    7·1 answer
  • Division in colone <br> 42735 divided by 5<br> 42735:5
    6·1 answer
  • A machine can stamp 36 bottle caps in 10 seconds.
    9·1 answer
  • A computer password consists of six characters.a. How many different passwords are possible if each character may be any lowerca
    13·1 answer
  • URGENT! WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT
    9·2 answers
  • What is the arc measure of minor of DC in degrees?
    8·1 answer
  • An Italian restaurant buys 15 pounds of onions every 2 weeks. how many bags of onions will the restaurant buy in 7 weeks?
    12·2 answers
  • 1. Lily wants to buy 4 pounds of cereal for her camping trip. The boxes are each 18 ounces. According to the number line, how ma
    5·2 answers
  • The quadrilateral below is a rectangle. Solve for x and m
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!