1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
7

Ms.Rosenbaum buys 5 crates of apples at the market .Each crate cost $12.50 .She also buys one crate of pears for $18.75 .What is

the total cost of the apples and pears?
Mathematics
1 answer:
Inga [223]3 years ago
6 0
Ok so she wants but 5 crates of apples. And each crate cost 12.50 so you would multi 12.50 times 5, which is 62.05. She so wants to buy one crate of pears. One crate of pairs is 18.75. Since she is only buying one you don't need to multiply it but anything. But now you have to figure out the cost of the apples and pears together. So just add 62.05 and 18.75 together which is 80.80
You might be interested in
Solve the equation.<br><br> -1 2/7 ÷ 1 13/14 =
sergeinik [125]

Answer:

-4/13

Step-by-step explanation:

just using your calculator and you can get the answer.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do I solve 6=1/2z
ahrayia [7]

Answer:

z=12

Step-by-step explanation:

divide by 1/2 to get the variable z by itself

3 0
3 years ago
Find the circumference and the area of a circle with radius 9 m
Natasha2012 [34]

Answer:

56.55

Step-by-step explanation:

2*3.14*9^2

8 0
3 years ago
NEED HELP ASAP!!!!!!
UNO [17]

Answer:

I do not know. sorry I couldn't help

7 0
2 years ago
A square and a rectangle have equal areas. If the dimensions of
Katena32 [7]

Answer:

L = 3√5

Step-by-step explanation:

A square and a rectangle have equal areas.

Area of a square = Area of a rectangle

L² = H * W

If the dimensions of the rectangle are 15 units by 3 units,

L² = 15 * 3

L² = 45

Determine the length of the side of the square.

L = √45

L = 3√5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 16 1/2 to whole number
    11·1 answer
  • Help me please,ASAP ​
    15·1 answer
  • The graph below shows the average daily temperatures on January 1 from 1900 to 1934 for city A.
    14·2 answers
  • The different of anumber and 12
    8·1 answer
  • Ms Walsh has 2 separate 7 foot boards.she needs to cut pieces that are 11 inches long from the boards.what is the greatest numbe
    8·1 answer
  • Solve for angle S ? Please help
    15·2 answers
  • How many solutions can be found for the linear equation? 2(x + 1) - 2x = 2 A) no solution B) one solution C) two solutions D) in
    14·1 answer
  • Find the sum of the second multiple of 9 and the fifth multiple of 6.​
    10·1 answer
  • Someone please help me
    13·2 answers
  • The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!