1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anzhelika [568]
3 years ago
7

2 What is the solution set of |4x - 1|= 3?

Mathematics
1 answer:
myrzilka [38]3 years ago
6 0

Answer:

Exact Form:

x = 1 , − 1/ 2

Decimal Form:

x = 1 , − 0.5

Step-by-step explanation:

QUICK MATH

You might be interested in
Solve for y. identify the slope and y-intercept. then graph the equation.<br><br> y=-3x+1
stealth61 [152]

Answer:

the slope -3, slope meaning rate of change and y intercept is 1.

hope that answers your question

(used desmos to graph, good stuff!!!)

4 0
2 years ago
Iris tenía cierta cantidad de dinero por su cumpleaños su mamá le dio 20 soles después tu papá le dio el triple de lo que ya ten
Alisiya [41]

Resultado:

{ \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \Rightarrow 20 + 60 + 80 = 160}

\:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: \sf \Rightarrow20+60+80=160

\:  \:  \: \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: { \sf \Rightarrow160 - 100 = 60}

\:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \sf \Rightarrow160−100=60

\:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: { \sf \Rightarrow100 - 60 = 40}

\:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: { \sf \Rightarrow100−60=40}

\:  \:  \:  \:  \:  \:  \sf \Rightarrow60 + 40 + 100 = 200

\:  \:  \: \:  \:  \:  \: { \sf  \Rightarrow60+40+100=200}

\bf\green{\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\: Answer :}

Iris al principio tenía 40 soles.

Espero que te sirva, salu2!!!!

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Dan wants to grow new grass in his yard. The yard is 12 feet by 20 feet. 1 package of grass seed will cover 50 square feet. Dete
ozzi
Find square footage of his yard
assuming is is roughtly a rectangle
area of rectangle=length times width
length=20ft
width=12 ft

area=length times width=20 times 12= 240 square feet

how many packages?
1 pack times x is at least 240
1 pack times x>240
50 times x>240
divide both sides by 50
x>4.8
you can't buy 0.8 pack, so round up
5 packs needed

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the Diference? Complete the equation​
horrorfan [7]

Answer:

-3/5

Step-by-step explanation:

First, make the mixed fraction into an improper fraction:

-1 2/5 = -(5/5 + 2/5) = -(7/5)

Note that two negatives = one positive:

- (-4/5) = + 4/5

Combine the terms. Subtract the numerators:

-(7/5) + (4/5) = (-7 + 4)/5 = -3/5

-3/5 is your answer.

~

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plot points at (0,0) and (3,4). What is the slope of your line?
Law Incorporation [45]
4/3
you do y2-y1 divided by x2-x1
so 4-0 divided by 3-0 which gets you 4/3
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A 5 lb. bag of potatoes this week is $3.50. Last week, it cost $2.75.
    14·1 answer
  • Suppose Q and R are independent events. Find P(Q and R) if P(Q) =4/5 and P(R) =4/11
    14·1 answer
  • Sara wants to find the input value that produces the same output for the functions represented by the tables.
    13·2 answers
  • Mr.Gomez built a deck .The deck had an area of 29 square meters. Which figure could represent the deck?
    8·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP PLZ AND EXPLAIN BEC IF DONT DO GOOD I CANT GO TO MY DADS HOUSE THIS WEEK END
    6·1 answer
  • A store charges $1.25 per bathroom tile and lets you use their installation tools for free.Another store charges $0.75 per tile
    7·1 answer
  • What is the height of a cylinder with volume 6,908 cubic feet and with a radius of 10 feet? (Round to the nearest integer)
    9·1 answer
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • Whats the answer? <br> and how did I get my answer?
    15·1 answer
  • Pizzas are being delivered. It cost $9 for 2 pizzas including delivery. Each pizza cost $4. Please solve in Point-Slope form!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!