━━━━━━━☆☆━━━━━━━
▹ Answer
<em>$1.30</em>
<em></em>
▹ Step-by-Step Explanation
To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:
$7.80/6 lbs = $1.30
Hope this helps!
CloutAnswers ❁
━━━━━━━☆☆━━━━━━━
The number of terms in the expression given is; 2.
<h3>How many term are in the expression given?</h3>
It follows from the task content that the expression given is; (3x^2-3)(3x^2+3).
It therefore follows the converse of law regarding difference of two squares that the expression given can be rewritten as;
= 9x⁴ -9
Read more on difference of two squares;
brainly.com/question/3189867
#SPJ1
SO SORRY I ANSWERED ON THE OTHER ONE! The answer is C. This line has a negative slope, and the ending number tells you the y-intercept.
Answer:
Sudueuiwjdsvwjd dwksnswiwk
13 dollars per gallon
130\10 = 13