1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
3 years ago
9

HURRYYYYY!!!! I need helppppp!!

Mathematics
1 answer:
Troyanec [42]3 years ago
5 0

Answer:

a

Step-by-step explanation:

to find x you multiply 15sqrt3  by sqrt of 3

You might be interested in
Grade 6 - End of term assessment
sertanlavr [38]

Answer:

The greatest number of 15 inches pieces that can be cut from 5 rolls of length 9 feet is: 35

Step-by-step explanation:

Given

Total length of one roll of ribbon = 9 feet

As the pieces have to be cut into inches, we will convert the measurement in feet to inches

As there are 12 inches in one feet, 9 feet will be equal to:

9*12 = 108 inches

Now first of all, we have to see how many 15 inches pieces can be cut from one role

So,

=\frac{Length\ of\ roll}{Length\ of\ piece}\\=\frac{108}{15}\\=7.2

So the seamstress can cut 7 15-inch long pieces from a roll.

Now given that he has to cut from 5 rolls, the total number of 15-inch pieces will be:

= 5 * 7 =35

Hence,

The greatest number of 15 inches pieces that can be cut from 5 rolls of length 9 feet is: 35

5 0
3 years ago
Choose the correct trig ratio you would use to solve for the missing piece of the right triangle:
Maslowich

Answer:

cos

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a solution to (x + 6)(x + 2) = 60?
Elden [556K]

Answer:

Ox=4

Step-by-step explanation:

expand he equation

x²+8x-48=0

using substitution method (of the options)

4 substituted as X eliminates all an results to zero

16+32-48=0

please mark brainliest

4 0
3 years ago
The unit cost for a piece of fabric is $4.99 per yard including tax. You have $30 to spend on material. How many whole feet of m
Svetllana [295]
1 yd = 3 ft

This means the unit cost per feet is $4.99/3.

Let 'x' represent the length of the material in feet that you can be with $30.

(4.99/3)*x <= 30
6 0
3 years ago
Jose purchased 105 slices of pizza to sell at his school's fundraiser, yet at the end of the day, he had only sold 58. What is h
natka813 [3]

Answer:

209 yan ang sagot brainliest po

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The lengths of the sides of a square are multiplied by 1.2. How is the ratio of the areas related to the ratio of the side lengt
    15·1 answer
  • Find 18% of 14. Use a decimal.<br><br> 25.2<br> 2.52<br> 0.32<br> 14.18
    9·2 answers
  • Find the difference. 798300-348659=
    8·2 answers
  • What is the mean of the value set 13,19,22,20,31,16,25,30
    5·1 answer
  • How do you find the lower quartile and the upper quartile (using a cumulative frequency table)
    11·1 answer
  • Mr. Hollis determines that he gives away $800 each month. If he gives away 16% of his budget how much is his overall budget?
    10·1 answer
  • I need help this is homework that’s due today and I am very confused
    9·1 answer
  • Alguien me ayuda en esto
    11·1 answer
  • Focus Question: How do you determine whether a real-world context should be
    9·1 answer
  • Question 1 of 10
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!