1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
2 years ago
7

Which statement is true using Cavalieri’s principles ?

Mathematics
1 answer:
Kay [80]2 years ago
5 0

Answer:

One of the benefits of Cavalieri's principle is that it allows us to determine the volume of an oblique prism (or oblique cylinder). When dealing with two prisms (or two cylinders), if the base areas are equal and the heights are equal, then the volume is V = Bh regardless of the overall shape.

( i cant see the answers well so estimate to the one that applies)

You might be interested in
A coral reef has 187 groups of fish in each group there are 21 fish about how many fish live in the coral reef and is it multipl
prisoha [69]

The answer is about 9. And it is a division problem.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I do this???!????
Marina CMI [18]
Can you resubmit your question so that I can give you a reasonable answer
4 0
3 years ago
How do i solve 1/4 +1/3​
mojhsa [17]

Answer:

\large\boxed{\dfrac{1}{4}+\dfrac{1}{3}=\dfrac{7}{12}}

Step-by-step explanation:

\dfrac{1}{4}+\dfrac{1}{3}\qquad\text{find}\ LCD=(4)(3)=12\\\\=\dfrac{1\cdot3}{4\cdot3}+\dfrac{1\cdot4}{3\cdot4}=\dfrac{3}{12}+\dfrac{4}{12}=\dfrac{3+4}{12}=\dfrac{7}{12}

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find m angle dbc in the figur below
Gemiola [76]

Answer:

It like the once like Line with smaller angle (DBC) measure wouldn't 30* and by the exam the ratio of angle use by subjective by multiplying as large of angle.

oh, by the way I think I hope I'm right so good luck with that?

3 0
2 years ago
How come the tutors don't work??​
joja [24]

Answer:

What do you mean? If you are talking about the Community not always answering Questions well that means your they don't know the right Answer

the Mods are Annoying and very skeptic of the Guidelines of Brainly.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Souta wants to compare the mean of his test scores in French class to the mean absolute deviation,
    7·1 answer
  • Can someone pls help me!! :((
    11·2 answers
  • The sum of the measures of the interior angles of a triangle is 180°. The sum of the measures of the interior angles of a quadr
    14·1 answer
  • Free points (5+5+10)×100​
    10·2 answers
  • Giving brainliest<br> 2 variable table
    9·2 answers
  • A 1-pound box of candy cost $4.00. What was the cost<br> per ounce (1 pound 16 ounces)?
    6·1 answer
  • Step by step explanation on how to solve (-3 + 8 x 2 -3)
    14·2 answers
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • Find the angle of cd round to the nearest tenth
    11·1 answer
  • Show what you know: work out the problems below and submit a photo of your work to receive full credit.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!