1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veronika [31]
3 years ago
10

Write the mixed number as an improper fraction. -6 1/3 (25 points)

Mathematics
1 answer:
denis23 [38]3 years ago
6 0

Your answer is C

Hope this helps :)

You might be interested in
What is the area of the figure shown?
Anni [7]
The triangle is 3x10/2 = 15 ft.

The rectangle is 5x10 = 50 ft.

Total = 65 ft.
7 0
4 years ago
A certain food has a gluten ratio of 13\,\text{mg}13mg13, start text, m, g, end text of gluten per \text{L}Lstart text, L, end t
irina [24]

Answer:

The  gluten ratio in micrograms per milliliter is 13 µg/mL.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

It is given that the food has a gluten ratio of 13 \frac{mg}{L}.

Now we need to convert gluten ratio in micrograms per milliliter

To convert mg to micro grams use the information shown below:

1 mg = 1000 micro-grams.

1 L = 1000 milliliter

Now, substitute 1 mg = 1000 micro-grams and 1 L = 1000 milliliter in the above ratio.

13( \frac{1000 \ micro-grams}{1000 \ milliliter} )= 13( \frac{micro-grams}{milliliter})

Hence, the  gluten ratio in micrograms per milliliter is 13 µg/mL.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Braxton opened up his checking account with $500. On Monday, he withdrew $120 to purchase a pair of shoes. On Wednesday, he depo
AURORKA [14]

Answer:

$425

Step-by-step explanation:

subtract 120 and 5 from his starting total to get how much he has after all his purchases. Then add 50 to that total to get your answer.

5 0
3 years ago
4. a) Which method can be used to prove the triangles congruent?
kogti [31]
Side side side congruency theorem. if the three corresponding side in two triangles are congruent then the triangles are congruent
7 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • He shorter leg of a 30°-60°-90° triangle is 6. what is the length of the hypotenuse?
    11·1 answer
  • What's a proportion that can be used to find out how many points a student needs to reach 78 percent on a 50 point quiz?
    12·1 answer
  • I’m looking for what kind of angles 2 and 6 are?
    11·1 answer
  • You need to fill up a 5 gallon drum of liquid product. The drum currently has 1.5 gallons of liquid inside. How much more liquid
    7·2 answers
  • iron cross is a skiing trick in which the tips of the skis are crossed while the skier is airborne. Find the value of x in the i
    15·1 answer
  • What is the expression for "the sum of 8 times a number and two"?
    8·2 answers
  • If TS is a midsegment of PQR find TS
    7·1 answer
  • Consider the line y= -9x + 5
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ME PLEASE
    15·1 answer
  • An airline estimates that 90% of people booked on their flight actually show up. If the airline books 71 people on a flight for
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!