Answer:
(x2 , y2) = (22,50)
Step-by-step explanation:
Given:
m1 : m2 = 1:4
(x1 , y1) = (7 , 5)
(X ,Y) = (10 ,14)
Find:
(x2 , y2)
Computation:
X = (m1x2 + m2x1) / (m1+m2)
10 = [(1)(x2) + (4)(7)]/(1+4)
10 = [x2 + 28]/5
22 = x2
Y = (m1y2 + m2y1) / (m1+m2)
14 = [(1)(y2) + (4)(5)]/(1+4)
14 = [y2 + 20]/5
70 = y2 + 20
50 = y2
(x2 , y2) = (22,50)
5(x² + 6x + 10)
That's the best way to factor it
Answer:
The unit rate is 13 cents per ounce.
Step-by-step explanation:
Given that:
Weight of Frosted Flakes = 14 oz
Cost of Frosted Flakes = $1.80
Unit rate = Cost / Weight
Unit rate = 1.80 / 14
Unit rate = $0.13 per ounce
Or the rate can also be written in terms of cents.
Unit rate = 13 cents per ounce
Hence,
The unit rate is 13 cents per ounce.