1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ki77a [65]
2 years ago
13

If an arithmetic sequence

Mathematics
1 answer:
goblinko [34]2 years ago
5 0

Answer:

a₄ = 12

Step-by-step explanation:

To obtain the terms in the sequence add 2 to the previous term, that is

a₂ = a₁ + 2 = 6 + 2 = 8

a₃ = a₂ + 2 = 8 + 2 = 10

a₄ = a₃ + 2 = 10 + 2 = 12

You might be interested in
What is the answer? 10 + (–4) =
Tanzania [10]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

because i just know it lol

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Any whole number and it's opposite,but it cannot be a decimal or fraction
Eddi Din [679]
-1 and 1 are opposites, not decimals, and not fractions.  Please mark Brainliest!!!
8 0
3 years ago
You have 9 math coins and each coin is worth -25 points. How many points is that all together?
lesya [120]
The answer is -225.
9 times -25 is -225.
9*-25=-225
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the figure below, angles PQS and
trasher [3.6K]

Answe70

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If the atomic number is 15 how many protons will it have?
andrey2020 [161]
It will have 15 protons because the atomic number will always equal the number of protons and vice versa
6 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLZ I WILL GIVE BRAINLIEST! Cherries cost $4/lb. Grapes cost $2.50/ lb. You can spend no more than $15 on fruit and you nee
    10·1 answer
  • A lot is 21 ft by 30 ft. To support a fence, an architect wants an upright post at each corner and an upright post every 3 ft in
    8·1 answer
  • A 4-pack of batteries costs $5.16. At this price, what is the cost of one battery?
    15·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!
    13·1 answer
  • The polygons are similar but not necessarily drawn to scale find the value of X. Show the steps you use to solve the problem (im
    6·2 answers
  • on monday, 3/8 inch of snow fell. on tuesday, 5/8 inch of snow fell. write a statement that correctly compares the snow amounts.
    12·1 answer
  • Divide rupees 10,000 between A and B in the ratio 3:2
    10·1 answer
  • Jean paid $26 for a pair of pants and $19 for a blouse. How much more did she pay for the pants than for the blouse?
    5·2 answers
  • WHAT IS 2 PLUS 2<br> WHAT IS 4 PLUS 4
    6·2 answers
  • Solve for x. Leave your answer in simplest radical form.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!