Answer:
A). A real estate development company wants to estimate the probable sales of construction services on the basis of marriage rates, population movement in the region, and interest rates on construction loans.
Explanation:
Multiple regression is elucidated as the statistical technique employed to determine the association between two or more dependent or response and independent/explanatory variables.
As per the question, the multiple regression can be employed in the first situation where 'a real estate company wishes to forecast the probable sales of construction on the basis of....loans.' Multiple regression analysis would help in representing the linear relationship between these two variables that helps in ensuring effective analysis and making predictions and ensuring optimum output. Thus, <u>option A</u> is the correct answer.
Answer:
d. $119.32
Explanation:
The computation of the total of leiff online purchase is shown below:
= Video game price - discount + sales tax + shipping fee
where,
Video game price is $128
The discount = Video game price × discount percentage
= $128 ×15%
= $19.2
The sales tax = (Video game price - discount) × sales tax rate
= ($128 - $19.2) ×5.3%
= $5.77
And, the shipping fee is $4.75
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= $128 - $19.2 + $5.77 + $4.75
= $119.32
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. Overhead rates
For Molding Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours
= $400,000 ÷ 5,000
= $80 per machine hour
For Polishing Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours
= $80,000 ÷ 20,000
= $4 per machine hour
2. Overheads assigned to Form A is
= (80 × 3500) + (4 × 5000)
= $300,000
Overheads assigned to Form B is
= (80 × 1500) + (4 × 15000)
= $180,000
Now
Overhead cost per unit
Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit
Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit
Answer:
D. $952
Explanation:
The computation of the net income in the case when the LIFO is elected
Particulars AMount
Net sales $7,232 ($8,000 - $640 - $128)
less : cost of goods sold ($6,200 - $820) $5,380
Gross Profit $1,852
Less: Operating Expenses $900
Income before taxes $952
less: Income tax $0
Net income $952
Hence, the net income is $952
Answer:
2nd January
Dr Machinery $178,000
Cr Cash $178,000
( to record the purchase of used machine)
3rd January
Dr Machinery $4,000
Cr Cash $4,000
(to capitalized the cost of wire electricity and installation to put the purchased machine in a ready-to-use stage).
Explanation:
- According to the information, all the expenses relating to the purchase of used machine are in cash. Thus, Cash is credited at the total amount of $182,000, in which $178,000 is credited in 2nd January to record the purchased price and the other $4,000 (2,840 + 1,160) is credited in 3rd January.
- Under GAAP, the recorded costs of a purchased fixed asset should included all the costs incurred which are necessary to bring the fixed asset to a ready-to-use stage. As wire electricity cost & cost for securing the machine in its position are all necessary for the machine's operation, these costs should be capitalized.