Answer:
18 tablespoons of honey
Step-by-step explanation:
Since you need 3 tablespoons of honey for 3 loaves and you know you need 24 loaves you could do...
24/4 which equals 6
You can do this since there's 4 loaves made per 3 tablespoons of honey
Then you could do..
3x6
which gives you 18 tablespoons of honey
Answer:
The answer to this question can be defined as follows:
In option 1, She buys 4 memory cards.
In option 2, The cost of memory is $40
Step-by-step explanation:
Given:
Available space is = 105 GB
required space = 1000 GB
256 GB memory cost $10.
Find needed memory:
= 1000 GB - 105 GB
= 895 GB
∴ the available memory is 256 GB.
∵ 256 × 4 = 1024 GB
The total memory she have = 1024 + 105 = 1129 GB
And she needs to buy 4 memory cards.
The cost of the four memory cards is= 4 ×10 = $40.
Answer:
-5
Step-by-step explanation:
The point A is located at (-5, -7), as shown in the graph. The x-coordinate is -5, and the y-coordinate is -7.
Answer:
D) y=250-6x
Step-by-step explanation:
Answer: 24.8
Step-by-step explanation: