A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
2 answers:
Answer:
$5.29
Step-by-step explanation:
If a total of 6 gloves are $31.74, you divide by the number of gloves (6) to get your answer
31.74/6= 5.29
Answer:The answer is $5.29
Step-by-step explanation:All you had to do was divide $31.74 by 6.
You might be interested in
1: 1/3
2. 1/6
3. 1/9
4. 1/12
5. 1/15
Answer:
c
Step-by-step explanation:
Answer:
4 kilometers.
Step-by-step explanation:
The correct answers are: True and B
The answer is 25 I believe