1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
2 years ago
15

A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?

Mathematics
2 answers:
larisa86 [58]2 years ago
5 0

Answer:

$5.29

Step-by-step explanation:

If a total of 6 gloves are $31.74, you  divide by the number of gloves (6) to get your answer

31.74/6= 5.29

nikdorinn [45]2 years ago
4 0

Answer:The answer is $5.29

Step-by-step explanation:All you had to do was divide $31.74 by 6.

You might be interested in
Y=3x + 1 for x = 1 2 3 4 5
Olegator [25]

1: 1/3

2. 1/6

3. 1/9

4. 1/12

5. 1/15

6 0
3 years ago
Jills dogs are named Picket and Casey. Picket is older than Casey and weighs 54 pounds. Pickel weighs 2 times Casey's weight. To
Murrr4er [49]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the area of this square?<br><br> 4 km<br><br> ____ square kilometers
KIM [24]

Answer:

4 kilometers.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Help me please (asap)
mojhsa [17]

The correct answers are: True and B

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
(5^1/2 x 5^-3/2)^-1/4
zhenek [66]
The answer is 25 I believe
3 0
2 years ago
Other questions:
  • HELP ME PLEASE I BEG YOU
    8·1 answer
  • The equation y = 2.50x determines the total cost, y, of buying x carnival tickets. Use the drop-down menu to complete the senten
    5·2 answers
  • Write 14/√2 + √50 in the form b√2 where b is an integer.
    10·2 answers
  • Figure I and Figure II are similar figures.<br> Which proportion must be true?
    7·2 answers
  • Will mark brainliest!!!! Please answer correctly, the questions are in the picture.
    15·1 answer
  • What set has the largest mode? Just to inform you I took this once already and C is not the answer (I’ll give points + brainalis
    5·1 answer
  • Angel is going to invest in an account paying an interest rate of 6.5%
    12·2 answers
  • -2x-8=-6x÷4 please show me the steps
    15·1 answer
  • Question 6
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME 20 POINTS FIR THE CORRECT ANSWER
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!