1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
3 years ago
15

A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?

Mathematics
2 answers:
larisa86 [58]3 years ago
5 0

Answer:

$5.29

Step-by-step explanation:

If a total of 6 gloves are $31.74, you  divide by the number of gloves (6) to get your answer

31.74/6= 5.29

nikdorinn [45]3 years ago
4 0

Answer:The answer is $5.29

Step-by-step explanation:All you had to do was divide $31.74 by 6.

You might be interested in
Kiara bought fabric to make a dress and a sewing machine. The total cost of her purchase, $80.50, included both the cost of her
Mama L [17]
The cost is of fabric per foot 40.25$
4 0
2 years ago
HELP!!! Due in 10 mins help me pls! WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Vadim26 [7]

Answer:

1234567890

Step-by-step explanation:

Each of the digits is divisible by their individual index in the number. Adding a 0 at the ends allows for the number to be divisible by 10 and completes the 10 digit requirement.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
My project has me plotting points on an uneven paper. How do I do this?
AURORKA [14]
You can make up your own lines on the paper or just get a new sheet of blank paper or graphing paper
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find volume of a drawing of a piece of cake?
Ipatiy [6.2K]
Just find the volume of a triangular prism.

volume=1/2*length*width*height.
8 0
4 years ago
A company printed 10,398 flyers for its sales people. Each sales person received the same
Vlad1618 [11]

Answer:

3,2,6

Step-by-step explanation:

if you divide 10,398 by all numbers 3,2 and 6 have whole numbers:)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE ANSWER ASAPPP
    10·1 answer
  • A certain office supply store stocks 2 sizes of self-stick notepads, each in 4 colors: blue, green, yellow, or pink. The store p
    5·1 answer
  • ∫1/(1+sinx^2 +2cos^2x)
    9·1 answer
  • Slope=2 goes through (-2,2)<br> What is the equation?
    5·1 answer
  • What the slope of (-6,22)(9,14)​
    15·1 answer
  • What is an equation of the vertical line that contains the point (5, 7)?
    8·2 answers
  • Timothy purchased a computer for $1,000.
    6·1 answer
  • Solve for j.<br><br> 2j − 7 = 3<br><br> j =
    8·1 answer
  • What word is the same flipped backwards , forwards and had 4 letters?
    5·2 answers
  • Show that (x+5)^2-(x-5)^2=20x
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!