80
Step-by-step explanation:
5×6 = 30 and 30×8 = 240 divide that by three you get 80
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
y is less than -2x+3
Step-by-step explanation:
Answer:
10
Step-by-step explanation:
using HYPOTHENUS theorem
8^2 + 6^2 = x^2
64 + 36= 100
√100=10