Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb
Answer:
C. 16 cm
Step-by-step explanation:
Top side: 2 + 4 = 6
Right side: 1 + 1 = 2
Bottom: 2 + 4 = 6
Left side: 1 + 1 = 2
6+6+2+2 = 16 cm.
Answer:
Step-by-step explanation:
202 students taking math and are business majors
only math, would be (861 - 202) = 659
only business majors, would be (525 - 202) = 323
so there are (659 + 323) = 982 that are math or business majors
Answer:
What the first person said