1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksklad [387]
3 years ago
14

Are the expressions -0.5(3x + 5) and -1.5x + 2.5 equivalent? Explain why or why not.

Mathematics
1 answer:
Sedbober [7]3 years ago
7 0

Answer:

No, because the first equation equals -1.5x + 2.5 when simplified, but when the second equation is simplified it equals 1

You might be interested in
The Grand Canyon is 277 miles long and 18 miles wide. A study was completed where 17
Natali5045456 [20]
2,825 i am almost sure this is the right answer i apologize if not
7 0
3 years ago
I need help with multiplying and dividing powers
Tamiku [17]
You need to know these two formulas:

\huge a^b \times a^c = a^{b+c}\\\\\huge \frac{a^b}{a^c}=a^{b-c}

For example,

5^2 \times 5^3 = 5^{2+3} = 5^5

\frac{2^6}{2^4} = 2^{6-4} = 2^2
6 0
2 years ago
What is 7x6 like 7 rows of 6 collums
Darina [25.2K]
I guess it's 42
Hope it's helpful for you
7 0
3 years ago
Help pls will give brainlist make sure to show work if needed
weqwewe [10]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

Just make your dot plot so that the amount of dots corresponding to the number is the amount of times the number shows in the box. :)

4 0
2 years ago
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?
rodikova [14]
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a 12-sided regular polygon rotates about its center, at which angle of rotation will the image of the polygon coincide with t
    15·2 answers
  • 3x-11y=-1<br> 2x-5y=-3<br> x=<br> y=
    9·2 answers
  • On Tuesday, Pizza Hut sold 60 plain pizzas at 45 each; 20 meatball pizzas at $8 each; 25 sicilian pizzas at $9 each; and 33 larg
    15·1 answer
  • -4x/7&gt;10 choose the solution set.
    5·1 answer
  • Please help this is really important
    6·1 answer
  • 8 less a number is less than or equal to 17
    14·2 answers
  • What is the Best Buy 24 ounce box of cornflakes that cost 4.59 or 36 ounce box of cornflakes that cost 5.79
    5·1 answer
  • Please help! fill in the blank with a number to make an expression a perfect square ​
    11·1 answer
  • Need help please help me
    7·1 answer
  • An automobile tire manufacturer collected the data in the table relating tire pressure X (in pounds per square inch) andmileage
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!