1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miskamm [114]
3 years ago
11

Pls help extra points and mark brainlist

Mathematics
1 answer:
CaHeK987 [17]3 years ago
6 0

Answer:

35-x+7

Step-by-step explanation:

difference in math terms means to subtract

You might be interested in
What is the inverse one to one function of f(x) = square root of x-2???
alexira [117]
f(x) = \sqrt{x - 2} \\y = \sqrt{x - 2} \\y^{2} = (\sqrt{x - 2})^{2} \\y^{2} = x - 2 \\x^{2} = y - 2 \\x^{2} + 2 = y \\x^{2} + 2 = f^{-1}(x)
6 0
3 years ago
PLS HURRY, I neeeedd helppppp
Sedaia [141]

Answer:

third option

r > 11

_

hope it helps

4 0
3 years ago
2*4*8<br> Help again<br> please help
liq [111]
2*4*8 is 64 2*4 is 8 and 8*8 is 64
7 0
3 years ago
An ice chest contains six cans of apple​ juice, eight cans of grape​ juice, four cans of orange​ juice, and two cans of mango ju
Katena32 [7]
6+8+4+2=20
2/20 to grab mango can = 1/10
8/19 (remove one for previous) fro grape juice
6/18 for apple juice = 1/3
1/10*8/19*1/3
=
8/570
=
4/285
8 0
3 years ago
What is one third of 1080
katen-ka-za [31]
I am almost positive that it is 360
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Diameter of a cylindrical tank is 9 feet and the height of a tank is 25 feet. Find the approximate volume of the cylindrical tan
    10·1 answer
  • Like please help I’m a dummy Yesterday Jack drove 35 1/2 miles used 1 1/4 gallons of gasoline what is the unit rate for miles pe
    8·1 answer
  • karla is making a dress. She paid $13.47 for 3 yards of fabric. what was the unit rate she paid per yard
    5·1 answer
  • Suppose that c (x )equals 2 x cubed minus 12 x squared plus 23 comma 000 x is the cost of manufacturing x items. Find a producti
    9·1 answer
  • A circle has its center at (−2, 5) and a radius of 4 units. Find the equation of the circle using the Pythagorean Theorem.
    11·1 answer
  • -7-(-6)-(-5) using keep, flip, change method
    9·2 answers
  • What is the price per pound of salt if 1/4 pound cost $0.50
    11·1 answer
  • What are three words that describe how the Distributive property is used
    15·1 answer
  • Please help me on this
    9·1 answer
  • How much numbers are on a number line?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!