1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
3 years ago
5

How will you write 9*9*9*9*9 as an exponential equation?

Mathematics
2 answers:
ANTONII [103]3 years ago
8 0

Answer:

9^5

Step-by-step explanation:

for every number that there is in this case 5 that is the exponent

amm18123 years ago
4 0

Answer:

9^5 (9 to the fifth power)

Step-by-step explanation:

9 times 9 = 9^2

9 times 9 times 9 = 9^3

9 times 9 times 9 times 9 = 9^4

9 times 9 times 9 times 9 times 9 = 9^5

You might be interested in
How do i find volume of cone
lozanna [386]
The volume of a cone is 1/3 pi r^2 h, so plug this in to get the answer
7 0
3 years ago
What is 4 3/4 - 1/3 = in fraction form
pentagon [3]

Answer:

53/12

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppppppppppppppppppp
nignag [31]
I think it’s the fourth one!!
6 0
3 years ago
What is the answer for the
Vitek1552 [10]

Answer:photo a

Step-by-step explanation:

just because

7 0
3 years ago
One bus averages 55 mi/h and the other bus averages 45 mi/h. when will they be 400 mi. apart?
aliya0001 [1]
They will be 400 miles apart in 4 hours.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • My number has 8 tens the digit in the ones place is greater than the digit in ten place
    15·1 answer
  • How do you do this question
    5·2 answers
  • Katrina wants to estimate the proportion of adults who read at least 10 books last year. to do​ so, she obtains a simple random
    5·1 answer
  • Aviva wrote 8 poems during a creative writing class. Karim wrote 4 times as many poems as Aviva. Which operation would be best t
    13·1 answer
  • A student researcher conducts an experiment that investigates the effects of a new mathematics website on student achievement. S
    12·1 answer
  • The cost of having a package delivered has a base fee of $9.70. Every pound over 5 lbs cost an additional $0.46 per pound. Write
    15·1 answer
  • A pizza parlor has a special on a three-topping pizza. How many different special pizzas can be ordered if the parlor has 8 topp
    15·1 answer
  • A 6-pound bag of chocolate candies costs $14.04. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Solve the equation<br> 3(y - 4) + 3 = 9.<br> Answer y =
    9·1 answer
  • What was the average yearly increase at the university of Raleigh for those four years ?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!